اخبار اجتماعی

پاسخ رییس سازمان غذا و دارو به ادعاهای کشف داروی ضد کرونا

به گزارش ایسنا، دکتر محمدرضا شانه‌ساز در ارتباطی ویدئو کنفرانسی با خبرنگاران، با اشاره به آخرین اقدامات سازمان غذا و دارو در مقابله با کروناویروس، گفت: ما در شرایط بحران وقوع کرونا با تجربه‌های جدیدی مواجه شدیم و مشاهده کردید که این ویروس همه دنیا را تحت تاثیر قرار داد و حتی کشورهای صاحب‌نام تولیدکننده اقلام پزشکی نیز به گونه‌ای درگیر این ویروس شدند.

وی با بیان اینکه در کشور ما تجربه جدید مدیریتی با هماهنگی کامل بین بخشی به دست آمد، گفت: همه دستگاه‌ها در مقابله با کرونا پای کار بودند؛ به‌گونه‌ای که دیدیم بسیاری از مجوزها در کمتر از یک روز صادر شد.

افزایش ۸ برابری ظرفیت تولید ماسک در کشور

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه در بحران کرونا توان تولید کشور بالا رفت؛ به‌گونه‌ای که در حال حاضر بخش زیادی از نیازهای جامعه با اتکا به توان داخلی رفع می‌شود، گفت: در زمینه تولید ماسک ظرفیت کشور هشت برابر افزایش یافته؛ به‌گونه‌ای که قبل از بحران کرونا ظرفیت تولید ۱۲۰ هزار ماسک را داشتیم که حالا به تولید ۸۰۰ هزار ماسک در روز رسیده‌ایم و پیش از این می‌توانستیم روزانه بین ۵ تا ۱۰ هزار ماسک N۹۵ تولید کنیم اما حالا توان تولید به بیش از ۸۵ هزار ماسک رسیده است و این در حالی است که در گذشته روزانه ۲هزار دست لباس مخصوص تولید می‌کردیم اما حالا این ظرفیت به ۵۰ هزار دست رسیده است.

افزایش ۱۰ برابری میزان تولید محلول‌های ضدعفونی کننده

وی با بیان اینکه در زمینه تولید محلول و ژل‌های ضدعفونی‌کننده میزان تولیدات به ۱۰ برابر قبل از بحران کرونا رسیده است، ‌ گفت: داروهای مورد نیاز نیز در داخل کشور تولید می‌شود و ما براساس پروتکل‌های رسمی آنها را تامین می‌کنیم. هرچند که در روزهای ابتدایی به دلیل حجم بالای تقاضا دستخوش مشکلاتی شدیم، اما حالا به هیچ‌وجه کمبود روزهای اول را نداریم و به نظرم طی یک الی دو هفته آینده از واردات نیز بی‌نیاز می‌شویم.

وی با بیان اینکه امیدواریم طی هفته‌های آینده با توجه به افزایش ظرفیت تولید ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده برای مصرف عموم در اختیار داروخانه‌ها قرار گیرد، گفت: البته سازمان جهانی بهداشت توصیه‌ای مبنی بر اینکه مردم عادی هم از ماسک استفاده کنند، نداشته، اما با توجه به افزایش ظرفیت تولید در کشور، می‌توانیم دغدغه مردم را رفع کنیم.

تجربه خوب تولید داخلی در سال جهش تولید

شانه‌ساز افزود: در زمینه دارو نیز تولیدکنندگان داخلی، داروهای پروتکل درمان و کمیته علمی را به صورت کامل تولید می‌کنند و این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که کشور در اثر تحریم‌ها با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند که امیدواریم در سالی که مزین به نام جهش تولید شده، در ابتدای سال تجربه خوب تولید داخلی داشته باشیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره برخی ادعاها مبنی بر کشف یک ترکیب دارویی ضدکرونا در آبادان نیز گفت: در یک ماه گذشته ادعاهای زیادی در حوزه دارو و درمان کرونا مطرح شده؛ به این منظور یک کمیته علمی در سازمان غذا و دارو شکل گرفته که همه موارد ادعایی و مستندات ارائه شده را بررسی می‌کند و اگر حداقل‌های علمی را داشته باشند، این ادعاها به کمیته علمی وزارت بهداشت ارجاع می‌شود. باید بگویم ادعاهای اینچنینی در یک ماه اخیر کم نبوده است؛ اما بخش اعظمی نتوانسته‌اند مستندات درستی ارائه کنند.

تاثیر مکمل‌ها در پیشگیری از کرونا؛ آری یا خیر؟

شانه‌ساز درخصوص توصیه برخی به استفاده از مکمل‌ها از جمله ویتامین C و داروهای گیاهی جهت پیشگیری از کرونا، گفت: در این مدت توصیه‌های مختلفی اعلام شده است که بعضا می‌تواند موثر باشد. خوشبختانه این مکمل‌ها به وفور در داخل تولید می‌شود اما توصیه ما به مصرف میوه تازه از جمله لیموترش و لیموشیرین که حاوی مواد طبیعی هستند، است. اما از مردم خواهش می‌کنیم که به توصیه‌های کمیته علمی که از طریق رسانه ملی به سمع و نظر مردم می‌رسد، توجه کنند و به تبلیغات فضای مجازی که بعضا سلامت مردم را مدنظر ندارند و اغراض اقتصادی پشت تبلیغات آنها است، توجه نکنند.

چه میزان از ماسک‌های کشف شده تحویل وزارت بهداشت شد؟

وی در خصوص تحویل ماسک‌های کشف شده از محتکران به وزارت بهداشت گفت: ارقام اعلام شده متفاوت و بعضا بزرگنمایی شده بود؛ چراکه مجموعا کمتر از 10 میلیون ماسک در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی و وزات بهداشت داده شد که بخشی از نیازهای ما را رفع کرد. اما با افزایش هفت الی هشت برابری واحدهای تولید ماسک و به میدان آمدن دستگاه‌هایی همچون بسیج، اصناف، مردم و غیره توانستیم ماسک مورد نیاز را تامین کنیم و جالب است بدانید که ما در طول اسفندماه بیش از 15 میلیون ماسک بین مراکز درمانی و بهداشتی توزیع کردیم؛ اما در 48 ساعت گذشته 14.5 میلیون ماسک میان مراکز درمانی توزیع کردیم.

تاثیر تحریم‌ها در تامین اقلام مرتبط با کرونا

شانه‌ساز درخصوص تاثیر تحریم‌ها در تامین اقلام مورد نیاز درمان کرونا گفت: قطعا تحریم‌ها مشکل‌ساز بوده، اما طی چند سال گذشته بازرگانان و تجار مجبور شدند به دلیل تحریم‌ها راه‌های مختلفی را تجربه کنند و حالا دانش و تجربه این افراد به داد کشور رسید. هرچند که برخی از کشورها هدایا و کمک‌هایی داشتند اما باید اعلام کنم که در زمینه بانکی نه‌تنها در زمینه نقل و انتقال پول مشکلات کم نشده بلکه مشکلات بیشتری را تجار و بانک‌ها تجربه می‌کنند.

وی درخصوص توزیع ماسک نیز گفت: در هفته اول ظرفیت تولید ماسک در شرایط عادی بود، اما در برخی روزها حتی 20 برابر نیاز معمول ظرفیت وجود داشت و این خارج از توان ما بود و از آنجایی که سازمان بهداشت جهانی توصیه‌ای به استفاده ماسک توسط مردم عادی نداشت، قرار شد ماسک‌ها جمع‌آوری شود تا مراکز درمانی مورد استفاده قرار گیرد، اما حالا ظرفیت‌های تولید افزایش یافته است و می‌توان این تمرکز مصرف در مراکز درمانی را برداشت.

تولید بخش زیادی از داروهای درمان کرونا در کشور

جهانپور با اعلام این خبر که بخش زیادی از داروهای درمان کرونا در داخل تولید می‌شود، گفت: البته به دلیل تحریم‌ها و مشکل نقل و انتقال پول در روزهای اول به راحتی نتوانستیم مشکل را رفع کنیم، اما حالا اقلام در داخل تولید شده و در اختیار داروخانه‌ها و سیستم درمانی قرار می‌گیرد.

ادامه دارد…

منبع خبر

نوشته های مرتبط

تصمیمی برای بازگشایی سینماهای پایتخت اتخاذ نشده است

پَرنیوز

تصمیمی برای بازگشایی سینماهای پایتخت اتخاذ نشده است

پَرنیوز

حریق گسترده در مجتمع تجاری در بزرگراه بعثت

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.