اخبار بین الملل

صلیب سرخ جهانی نگران از کمبود خدمات ضروری برای میلیون‌ها نفر در شمال شرق سوریه

به گزارش ایسنا، بنا بر اعلام کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در شمال شرق سوریه، از ۱۶ بیمارستان فقط یکی به طور کامل فعال است و بیش از نیمی از تمامی مراکز بهداشت این منطقه از چرخه خدمت­‌رسانی خارج شده­‌اند.

قطعی مکرر آب زندگی روزانه را مختل کرده و توانایی مردم را در رعایت موارد احتیاطی بهداشتی در مقابل کووید- ۱۹ تضعیف کرده است.

 در بعضی از مکان­‌ها، ژنراتورهای برق تنها منبع تأمین نیرو هستند.

خانواده­‌ها بارها آواره شده‌اند که اغلب نیز چاره­‌ای جز بازگشت به شهرها و روستاهایی که خدمات عمومی در آنجا از هم پاشیده است، ندارند.

 به گفته کریم محمود، رئیس دفتر کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ در حسکه: «برای میلیون­‌ها نفر در شمال شرق سوریه، درگیری، کمبود آب، غذا و دارو، قطعی برق، فقدان شغل و افزایش قیمت­‌ها اگر بیشتر از ویروس کرونا نگران­‌کننده نباشند به همان اندازه نگران­‌کننده­ هستند.»

فابریزیو کاربونی، مدیر منطقه­‌ای کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ برای خاورنزدیک و میانه در ژنو می‌گوید: «در حالی که دنیا  متوجه ویروس کرونا است این خطر وجود دارد که بحران­‌های جدی که مقابل دیدگان ما پنهان هستند وخیم­‌تر شوند.»

کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ به همراه جمعیت هلال احمر سوریه، با انجام تعمیرات اضطراری زیرساخت­‌های حساس آبرسانی، توزیع غذا و تأمین وعده­‌های غذایی روزانه مردم آسیب­‌پذیر و حمایت از خدمات مراقبت درمانی در مجامع و اردوگاه­‌ها به ضروری­‌ترین نیازها پاسخ می­‌دهد.

طی سه ماه اخیر صلیب سرخ جهانی با تعمیر و راه اندازی ایستگاه آب الجورا به تامین آب آشامیدنی مردم در شهر دیرالزور یاری رسانده است.

همچنین کمیته بین‌المللی صلیب سرخ با کمک جمعیت هلال احمر سوریه برای خانواده­‌های بسیاری که به محله­‌های به شدت آسیب­‌دیده در شمال شرق سوریه بازگشته‌اند به صورت روزانه توسط تانکر آب توزیع می­‌کند.

کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ متعهد شده است ایستگاه آب دبسی عفنان در رقه را به طور کامل بازسازی کند تا امکان  خدمت­‌رسانی به بیش از ۲۰۰۰۰ فراهم شود.

نیازهای درمانی برای طب کودک، جراحی و بهداشت روان در سرتاسر شمال شرق سوریه جایی که جمعیت مکرراً در معرض تروما و استرس بی‌اندازه است، کماکان عظیم است. در دو ماه اخیر، در حدود ۲۸۰۰ نفر با حمایت کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ از دو درمانگاه جمعیت هلال احمر سوریه در حسکه و قامشلی از خدمات مراقبت درمانی بهره‌مند شدند. ۱۱۸۰ نفر دیگر نیز از ۱۸ درمانگاه بهداشت سیار تحت حمایت جمعیت هلال احمر سوریه در شهر حسکه بهرمند شدند.

در این میان، کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ در ۲۱ مرکز از مجموع ۵۱ مرکز آوارگان در حسکه خدمات بشردوستانه مختلفی ارائه می‌دهد. برای مثال در دو ماه گذشته، آشپزخانه اردوگاه الهول بیش از ۳۳۰۰۰۰ وعده غذایی برای خانواده­‌های ساکن در این اردوگاه تهیه کرده است.

کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر سوریه با توزیع بسته­‌های غذایی به تأمین کمبود غذا در بعضی مناطق استان حسکه ادامه می‌دهند و با تأمین دانه­‌های گندم، جو، کود از کشاورزان حمایت می­‌کنند.

در رقه، کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ از بازسازی کارخانه نان اصلی در السبخه حمایت کرد که اخیراً تولیدش را با ۴۸۰۰ کیلوگرم نان در روز از سر گرفته است که جمعیتی حدود ۵۵۰۰۰ نفر از آن استفاده می­‌کنند.

انتهای پیام

منبع خبر

نوشته های مرتبط

همسر پلیس قاتل آمریکایی طلاق می‌خواهد

پَرنیوز

روابط خصمانه چین و آمریکا شورای امنیت را فلج کرده است

پَرنیوز

جزئیات مذاکرات استراتژیک آتی میان بغداد و واشنگتن از زبان سفیر آمریکا

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.