اخبار بین الملل

“نگرانی شدید” ژاپن از قوانین امنیتی چین برای هنگ‌کنگ

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، ژاپن در بیانیه بی‌سابقه‌ای که دقایقی پس از تصویب لایحه امنیت صادر کرد، هنگ‌کنگ را یک “شریک بسیار مهم” خواند و بر روابط اقتصادی نزدیک و مبادلات مردم به مردم تأکید کرد.

در این بیانیه آمده است: این سیاست دیرینه ژاپن است که اهمیت زیادی برای حمایت از یک سیستم آزاد و باز که هنگ‌کنگ از آن برخوردار است، و توسعه دموکراتیک و پایدار هنگ کنگ تحت چارچوب” یک کشور دو سیستم “، قائل می‌شود.

قانون امنیت دولت چین برای هنگ‌کنگ، موجب ترس از این شده که پکن در حال تحمیل اقتدار خود و حذف درجه بالای خودمختاری است که مستعمره سابق بریتانیا از آن تحت فرمول “یک کشور دو سیستم”، از زمان بازگشت به حاکمیت چینی در 1997 برخوردار بوده است.

چین می گوید این قانون با هدف مقابله با جدایی، براندازی، تروریسم و مداخلات خارجی در این دولت‌شهر اجرایی می‌شود اما پس از آن که هفته گذشته در پکن از آن پرده برداشته شد، باعث ایجاد نخستین اعتراضات وسیع ماه‌های گذشته در هنگ‌کنگ شده است.

توکیو اعلام کرد که نظرات خود را به پکن منتقل کرده و تحولات آینده در هنگ‌کنگ را با دقت زیر نظر می‌گیرد.

انتهای پیام

منبع خبر

نوشته های مرتبط

پنتاگون: ترامپ به اندازه کافی برای متوقف کردن روسیه در افغانستان تلاش نمی‌کند

پَرنیوز

اعتراضات جنوب تونس ادامه دارد

پَرنیوز

ابتلای ۳۵۰ نظامی اسرائیلی به کرونا و قرنطینه ۱۰ هزار سرباز ارتش/ رئیس ستاد ارتش قرنطینه شد

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.