اخبار بین الملل

حمله شورشیان شرق لیبی به سامانه‌های پدافند هوایی ترکیه در پایگاه “الوطیه”

به گزارش ایسنا، روزنامه المرصد لیبی به نقل از یک مقام در اتاق عملیات نیروی هوایی نیروهای موسوم به “ارتش ملی لیبی” به رهبری خلیفه حفتر امروز (یکشنبه) اعلام کرد که جنگنده‌های این نیروها سامانه‌های پدافند هوایی ترکیه در پایگاه الوطیه (عقبه بن نافع) در غرب لیبی را هدف قرار دادند.

این روزنامه نوشت، حملات هوایی نیروهای حفتر رادارها و سامانه‌های پدافند هوایی “هاوک” و سامانه‌های اخلالگر “کورال” در پایگاه الوطیه را هدف قرار دادند.

طبق گفته منبع مذکور، ترکیه پنجشنبه سامانه‌های مذکور را در بخش غربی الوطیه مستقر کرده بود.

در همین حال، یک منبع نظامی بلند پایه دیگر به شبکه “لیبیا الحدث” گفت: طی روزهای گذشته ورود و روند نصب سامانه پدافند هوایی نیروهای ترکیه از نوع هاوک به همراه لوازم جانبی آن اعم از رادارها را زیر نظر داشتیم.

وی افزود: امروز به وزیر دفاع ترکیه که در مصراته حضور داشت ابلاغ کردیم که پایگاه الوطیه آماده استفاده است و ارتش ملی لیبی تصمیم به منهدم کردن سامانه مذکور پس از وارد شدن آن به سرویس دهی گرفت و میزان انهدام این سامانه‌ها ۱۰۰ درصد بوده است.

این حمله درحالی انجام شده که خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه در رأس یک هیئت نظامی جمعه وارد طرابلس شد و طبق گفته کارشناسان این سفر در راستای انجام آمادگی‌های لازم برای آغاز نبرد آزادسازی شهر راهبردی “سرت” انجام شده است.

در همین راستا، خبرگزاری رسمی ترکیه شنبه اعلام کرد که ارتش این کشور دو سامانه موشکی هاوک را در پایگاه هوایی الوطیه در شمال غرب لیبی مستقر کرد.

ترکیه این سامانه را پیشتر در فرودگاه مصراته و در فرودگاه معیتیقه در شهر طرابلس مستقر کرده بود.

طبق گزارش خبرگزاری ترکیه، آنکارا درصدد ایجاد یک پایگاه هوایی و یک پایگاه دریایی دیگر در لیبی است و به همین منظور سامانه‌های پدافند هوایی را در پایگاه الوطیه نصب کرده است.

از سوی دیگر، دفتر رسانه‌ای فرماندهی کل نیروهای خلیفه حفتر اعلام کرد که وی از چند پایگاه نیروهایش در بنغازی بازدید کرده است.

طبق اعلام این دفتر، این بازدید در چارچوب بازدیدهای مختلف خلیفه حفتر برای اطلاع از نیروها و تجهیزاتشان صورت گرفته است.

انتهای پیام

منبع خبر

نوشته های مرتبط

پیام تسلیت دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در پی حادثه انفجار بیروت

پَرنیوز

دولت موریتانی استعفا کرد

پَرنیوز

ترامپ نخست وزیر انگلیس را بر سر هوآوی تهدید کرده است

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.