اخبار فرهنگی

نشست پمپئو با وزیران خارجه کشورهای آسیای مرکزی

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، تارنمای وزارت امور خارجه آمریکا در اطلاعیه‌ای افزود:«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه این کشور روز سه‌شنبه (به وقت واشنگتن) در نشستی آنلاین در قالب گروه C۵+۱ با حضور وزیران خارجه ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قرقیزستان و قزاقستان شرکت کرد.

براساس این اطلاعیه، پمپئو در این نشست بر تعهد ایالات متحده بر منافع امنیتی مشترک از جمله صلح در افغانستان و پیشبرد تجارت و پیوند منطقه‌ای در چارچوب C۵+۱ تاکید کرد.

پمپئو همچنین حمایت آمریکا را از استقلال، حاکمیت ملی و یکپارچگی پنج کشور آسیای مرکزی اعلام و بر تلاش واشنگتن برای «ارتقای انعطاف‌پذیری و پیوند اقتصادی» این کشورها تاکید کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا بهمن‌ماه سال گذشته در سفری به آسیای مرکزی به ازبکستان و قزاقستان رفت و در آن سفر نیز یکی از ترجیع‌بندهای اصلی اظهارات او تاکید بر “استقلال و حق حاکمیت” این کشورها بود.

اما نگاهی دقیق‌تر نشان می‌دهد که این مساله تنها اسم رمزی برای تضعیف روابط کشورهای آسیای مرکزی با چین و روسیه و تشویق آنها به تقویت روابط با آمریکا است.

پمپئو در این سفر ضمن انتقاد از حقوق بشر در چین از جمله موضوع مسلمانان اویغور در استان «سین‌کیانگ»، از رویه‌های تجاری پکن انتقاد کرد و از کشورهای منطقه خواست که مراقب سرمایه‌گذاری‌ها و نفوذ چین باشند.

وی همچنین در قزاقستان در جهت گسترش چین‌هراسی در اقدامی برنامه‌ریزی شده با گروهی از افراد دیدار کرد که مدعی بود خانواده‌های بخشی از یک میلیون افراد بازداشتی یا اعزامی به اردوگاه‌ها در سین‌کیانگ چین هستند.

نوشته های مرتبط

فرار عروس گریان از ازدواج اجباری

پَرنیوز

انتقاد ظریف از ایجاد محدودیت در تامین غذا و دارو

پَرنیوز

انگلیس: قاتلان خاشقچی را تحریم کردیم

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.