اخبار فرهنگی

هشدار دامپزشکی درباره شیوع بیماری تب ۳ روزه

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، ناصر مخدوم اظهار کرد: این بیماری یک بیماری ویروسی نادر بوده که مشترک بین انسان و حیوان نیست و به راحتی به درمان پاسخ می‌دهد. در حال حاضر احتمال وقوع بروز و شیوع بیماری ویروسی تب سه روزه گاوی وجود دارد و مناسب‌ترین راهکار برای به حداقل رساندن ضایعات و خسارت‌های اقتصادی ناشی از بروز این بیماری، تشخیص سریع مبتلایان و درمان مناسب بیماری است.

معاون سلامت دامپزشکی کردستان ذکر کرد: بیماری با درمان به خوبی پاسخ می‌دهد و دامداران در صورت مشاهده علائمی همچون کاهش تولید شیر و وزن دام همراه با تب ناگهانی، لنگش، عدم تعادل در راه رفتن، بی اشتهایی، ریزش اشک، ترشحات بزاق و بینی، درد و خشکی مفاصل و سفتی شدید عضلات به درمانگاه های دامپزشکی مراجعه کنند.

مخدوم سمپاشی اماکن دامی بر علیه حشرات را یکی دیگر از اقدامات پیشگیرانه اعلام و بیان کرد: با توجه به فصل گرما و ازدیاد فعالیت پشه ها و بندپایان به عنوان ناقلان اصلی این بیماری انتظار داریم دامداران توصیه های بهداشتی دامپزشکی را جدی گرفته و نسبت به سمپاشی بدن دام‌ها و جایگاه‌های نگهداری دام در اولین فرصت اقدام کنند.

وی دیگر علائم این بیماری را افزایش تعداد تنفس و ضربان قلب، برشمرد و افزود: ممکن است در دام یبوست یا اسهال نیز دیده شود که بعد از فروکش کردن تب سه روزه، دام شروع به غذاخوردن کرده و نشخوار می‌کند، اما لنگش و ضعف ممکن است دو تا سه روز باقی بماند و زمین گیری ممکن است تا چند روز ادامه یابد.

معاون سلامت دامپزشکی کردستان تاکید کرد: این بیماری مشترک بین انسان و حیوان نیست و خطری جوامع انسانی را تهدید نمی کند و داروهای لازم برای درمان این بیماری در بازار موجود بوده و مشکلی در زمینه تامین دارو فعلاً نداریم.

نوشته های مرتبط

مرگ ۸ آمریکایی به دلیل خوردن مواد ضدعفونی کننده

پَرنیوز

رژیم صهیونیستی بندر حیفا را از مواد شیمیایی تخلیه می‌کند

پَرنیوز

آزمایش کرونای سخنگوی شورای شهر تهران مثبت شد

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.