اخبار بین الملل

اتحادیه اروپا از سازمان ملل خواست بر نقض‌های حقوق بشر در بلاروس نظارت کند

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، همزمان با اینکه اعضای شورای حقوق بشر آماده می‌شوند تا نشست فوری را روز جمعه درباره نقض‌های حقوق بشر ادعا شده در بلاروس برگزار کنند، این قطعنامه به شورای حقوق بشر تقدیم خواهد شد.

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس که ۲۶ سال است بر مسند قدرت نشسته، در انتخابات ریاست جمهوری جنجالی ماه گذشته مجددا پیروز شد.

لوکاشنکو این مساله را که در انتخابات اخیر تقلب شده، رد می‌کند و تاکید دارد که قدرت‌های خارجی پشت این اعتراضات با هدف تغییر نتیجه انتخابات قرار دارند.

این سند یک سری نقض‌های ادعا شده از جمله کشتارها، شکنجه‌های نظام‌مند، ناپدید کردن‌های اجباری، آدم‌ربایی و بازداشت‌های خودسرانه را لیست می‌کند.

در پیش‌نویس این قطعنامه آمده است: شورای حقوق بشر نگرانی عمیق خود را درباره وضعیت کلی حقوق بشر در بلاروس و وخیم‌تر شدن آن پیش و به ویژه پس از انتخابات ریاست جمهوری “تقلبی” ۹ اوت سال ۲۰۲۰ میلادی را ابراز می‌کند.

پیش‌نویس این قطعنامه که قرار است توسط آلمان ارائه شود، می‌تواند توسط دیگر کشورهای این شورا اصلاح شود. با این حال، انتظار می‌رود که این قطعنامه در قالب کنونی‌اش تصویب شود چرا که خواستار تشکیل کمیسیون تحقیق نشده است؛ اقدام شدیدتری که برای بدترین بحران‌های حقوق بشری محفوظ شده است.

این قطعنامه به دنبال دو گزارش رسمی به روز از جانب میچل باچله، کمیسار عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد درباره وضعیت حقوق بشر در بلاروس است؛ یکی به صورت شفاهی شامل توصیه‌هایی برای بازه زمانی تا پایان سال جاری میلادی و یکی به صورت کتبی برای نشست بعدی شورای حقوق بشر در اوایل سال ۲۰۲۱ میلادی. این قظعنامه همچنین خواستار امکان دسترسی آزاد، کامل و بلامانع برای مخبر ویژه سازمان ملل است.

دفتر باچله نمی‌تواند کشورها را مجبور کند تا به خاطر اطلاعاتش کاری انجام دهند اما صدای وی دارای اعتبار و قدرت اخلاقی است.

بلاروس که قویا با پیشنهاد برگزاری این جلسه مخالفت کرده، در حال حاضر یکی از اعضای شورای حقوق بشر محسوب نمی‌شود و نمی‌تواند مانع تشکیل این جلسه شود.

انتهای پیام

منبع خبر

نوشته های مرتبط

واشنگتن پست: نتانیاهو لباس های کثیفش را به کاخ سفید آورده بود

پَرنیوز

واشنگتن پست: نتانیاهو لباس های کثیفش را به کاخ سفید آورده بود

پَرنیوز

مادورو خواستار اقدام اعضای سازمان ملل علیه تحریم‌های آمریکا شد

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.