اخبار بین الملل

اسرائیل پیشنهاد حماس برای تبادل چند مرحله‌ای اسیران را رد کرد

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، در گزارشی که شبکه ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی آن را پخش کرد، آمده است که حماس خواهان تجهیزات پزشکی برای رویارویی با کرونا شد که این تجهیزات شامل دستگاه‌های تنفسی می‌شد همچنین اینکه تعدادی از بازداشت شدگان آزاد شوند تا در ازای آن حماس اطلاعاتی ارائه دهد تا پس از آن مذاکرات طی چندین مرحله تکمیل شود اما اسرائیل با انجام معامله طی چند مرحله مخالفت کرد و آزادی اسیران امنیتی را که حکم‌های بالایی داشتند، نپذیرفت.

حماس روز شنبه اعلام کرد که مصر میان این جنبش و رژیم صهیونیستی جهت انعقاد توافقی برای تبادل طی دو هفته آتی میانجی‌گری می‌کند. در همین حال، مسؤولان اسرائیلی تاکید کردند که تماس‌هایی در خصوص این موضوع برقرار است اما آنها تصریح کردند که موانعی وجود دارد که غلبه بر آنها دشوار است.

صحبتی درمورد تمایل و آمادگی حماس جهت انعقاد یک معامله انسانی وجود دارد که بر اساس چیزی است که یحیی السنوار، رئیس حماس در غزه آن را در اوایل آوریل گذشته مطرح ساخت. السنوار گفت که حماس آماده یک معامله انسانی است که باید شامل این باشد که اسرائیل اسیران بیمار و سالخورده و کودکان و زنان را آزاد کند تا در ازایش چیزی ارائه شود. این باور می‌رود که السنوار آماده دادن اطلاعاتی درمورد وضعیت اسیران اسرائیلی در غزه و چه بسا آزاد کردن چند غیرنظامی در معامله‌ای سریع است و این ایده‌ای است که اسرائیل خواهان تبدیل کردن آن به یک توافق فراگیر شده است.

حماس نیز آماده چنین توافق جامع و گسترده‌ای است اما به این شرط که این توافق گسترده باشد نه آنطور که قبلاً اسرائیل پیشنهاد داده بود که فقط شامل تحویل دادن پیکردهای شهداء و آزادی بیماران و سالخوردگان باشد.

حماس در ازای یک معامله نهائی، شرط آزادی صدها اسیر از جمله اسیران قدیمی و فرماندهان محکوم شده به حبس ابد را مطرح کرده است. این مساله‌ای بود که هیئت امنیتی مصری که در پنج‌شنبه و جمعه به اراضی اشغالی و غزه سفر کرده بود، درخصوص آن در کنار مسائل دیگر صحبت کرد.

حماس چندین اسیر اسرائیلی را در اختیار دارد و اطلاعاتی را از آنها ارائه نمی‌دهد. در مقابل، در زندان‌های اراضی اشغالی حدود پنج هزار اسیر حضور دارند که ۴۱ تن از آنها زن هستند. ۱۸۰ کودک نیز در زندان‌های این رژیم در پشت میله‌های زندان هستند.

انتهای پیام

منبع خبر

نوشته های مرتبط

جانبداری خاخام‌های صهیونیست از عامل کشتار خانواده “الدوابشه”!

پَرنیوز

سفیر رژیم صهیونیستی: تا ژانویه حداقل دو کشور عربی دیگر توافق صلح امضا می‌کنند

پَرنیوز

رژیم صهیونیستی روز ملی عربستان را تبریک گفت

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.