اخبار بین الملل

امیر قطر: مذاکرات صلح افغانستان یک فرصت تاریخی مهم است

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر توییت کرد: به همه هیات‌هایی که در مذاکرات صلح (افغانستان) در دوحه شرکت دارند، خوشامد می‌گوییم و برای برادران افغان خود آرزو داریم در تلاش‌هایشان برای برقراری صلح پس از چند دهه درگیری موفق باشند.

امیر قطر افزود: این گفتگو به منزله فرصت تاریخی مهمی است که همواره مردم افغانستان برای تحقق آرزوهای خود از جمله برقراری وحدت ملی، توسعه و شکوفایی منتظر آن بودند.

پیشتر امیر قطر در دو دیدار جداگانه در دوحه میزبان ملا عبدالغنی برادر، رئیس دفتر سیاسی طالبان و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی آشتی ملی افغانستان بود.

اولین مذاکرات صلح مستقیم میان دولت افغانستان و طالبان از روز شنبه در دوحه با هدف پایان دادن به جنگی که از حدود دو دهه قبل در این کشور ادامه دارد، آغاز شد.

دو طرف درگیری در این مذاکرات تلاش می‌کنند مسایل پیچیده و لاینحلی چون شروط برقراری آتش‌بس دائم، حقوق زنان و اقلیت‌ها و خلع سلاح ده‌ها هزار تن از شبه‌نظامیان طالبان و نیز شبه‌نظامیان وابسته به فرماندهان جنگی را که برخی از آنها همپیمان با دولت هستند، برطرف کنند.

۲۹ فوریه گذشته توافقی میان آمریکا و طالبان در دوحه به امضا رسید که راه را برای خروج تدریجی آمریکا از افغانستان بر اساس جدول زمانی و تبادل اسرا هموار کرد.

بر اساس توافق یاد شده، حدود ۵۰۰۰ تن از زندانیان طالبان در مقابل حدود ۱۰۰۰ تن از اسرای دولت افغانستان آزاد شدند.

انتهای پیام

منبع خبر

نوشته های مرتبط

یک زندانی فلسطینی پس از شلیک ویروس کرونا در زندان اسرائیل درگذشت

پَرنیوز

تعیین انصارالله به عنوان سازمان تروریستی. مخالفت آمریکا با صلح در یمن را نشان می دهد: مقامات

پَرنیوز

ایران بمبگذاری های دوقلوی بغداد را به شدت محکوم می کند زیرا تعداد کشته ها 32 نفر را در پی دارد

پَرنیوز

ارسال دیدگاه