اخبار سیاسی

بررسی منابع مالی طرح تامین کالاهای اساسی در کمیسیون بودجه

محمد خدابخشی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به جلسه صبح امروز(دوشنبه) کمیسیون برنامه و بودجه با حضور پورمحمدی معاون امور اقتصادی سازمان برنامه و بودجه و مسئولان مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: در این جلسه طرح تامین کالاهای اساسی مورد بررسی قرار گرفت. با توجه به بار مالی این طرح و به منظور اطمینان از تایید مصوبه نهایی توسط شورای نگهبان، باید نظر موافق دولت را درباره طرح تامین کالاهای اساسی کسب می کردیم و بر این اساس تاکنون جلساتی را با مسئولان دولتی برگزار کرده‌ایم.

وی افزود: پیشنهادات کمیسیون برنامه و بودجه درباره نحوه تامین مالی این طرح قبلا به سازمان برنامه و بودجه ارائه شده و قرار بود، آنها نظرات خود را به ما اعلام کنند. پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه برای تامین منابع درآمدی طرح تامین کالاهای اساسی استفاده از ظرفیت بند (و) تبصره (۲) قانون بودجه سال ۹۹ کشور بود که به موجب این بند، ۵۰ هزار میلیارد تومان از دارایی‌های دولت به صندوق‌های بازنشستگی، ۳۲ هزار میلیارد تومان برای تامین اجتماعی و ۱۸ هزار میلیارد تومان برای صندوق بازنشستگی کشوری اختصاص دارد که سازمان به طور خاص پیشنهاد داد تا سقف این ۵۰ هزار میلیارد تومان به ۶۰ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده تا بخش عمده منابع این طرح تامین شود.

خدابخشی همچنین گفت: پیشنهاد دیگر سازمان برنامه و بودجه درباره تعیین جامعه هدف برای ارائه کالاهای اساسی بود، در طرح تامین کالاهای اساسی جامعه هدف ۷ دهک که شامل ۶۰ میلیون نفر می‌شود، در نظر گرفته شده اما سازمان اعلام کرد که این طرح شامل افراد تحت حمایت نهادهایی مانند کمیته امداد، بهزیستی، ایثارگری و خانواده‌هایی که هیچ درآمدی ندارند، شود که حدود ۲۴ میلیون نفر می‌شوند.

وی با اشاره به پیشنهادات مرکز پژوهش‌های مجلس برای تامین منابع مالی طرح گفت: پیشنهادات تامین منابع مالی این طرح دارای یک سری ایرادات و مزایایی است، به طور مثال پیشنهاد دولت به نحوی است که منابع آن یک بار امکان توزیع دارد ولی ما به دنبال منابع درآمدی پایدار هستیم تا در صورت لزوم این طرح در فواصل زمانی ادامه پیدا کند.

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اضافه کرد: باید بررسی شود که پیشنهادات مرکز پژوهش‌های مجلس درباره تامین منابع درآمدی آثار تورمی در کشور نداشته و قدرت خرید مردم را کاهش ندهد، بنابراین قرار شد، جلسات دیگری برای بررسی طرح تامین کالاهای اساسی در کمیسیون برنامه و بودجه برگزار شود.

انتهای پیام
 

منبع خبر

نوشته های مرتبط

جانشین فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء:پدافند هوایی در تمام مراکز حساس کشور حضور دارد

پَرنیوز

ظریف: آیت‌الله سیستانی دژ مستحکم عراق است

پَرنیوز

تاکید رییس مجلس بر ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.