اخبار فرهنگی

ترکیه از موضع خود در مدیترانه شرقی عقب نشینی نکرده

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، به نقل از تی‌آرتی ترکیه، وزیر خارجه ترکیه تاکید کرد: بازگشت کشتی به بندر براساس یک جدول زمان‌بندی شده ماهانه صورت گرفته و این کشتی پس از طی مراحل تعمیر و مراقبت مجددا به فعالیت‌های خود ادامه خواهد داد.

وزیر امور خارجه ترکیه تصریح کرد: کشتی‌های بارباروس و یاووز نیز به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهند.

چاووش‌اوغلو افزود: تا وقتیکه رویکرد‌های افراطی میدانی ادامه یابد، دست یابی به تفاهم با یونان غیرممکن است. اگر یونان از نقشه “سویلا” منصرف نشود، این تنش پایان نخواهد یافت. دو کشور همسایه (ترکیه ـ یونان) می‌توانند مستقیما مذاکره کنند. ولی اگر یونان در پیش‌شرط‌های خود پافشاری کند، ما نیز پیش‌شرط‌های خود را مطرح می‌کنیم.

وزیر امور خارجه ترکیه در خصوص خواست اعمال تحریم علیه ترکیه در اتحادیه اروپا نیز گفت: فرانسه، یونان و بخش روم نشین قبرس می‌خواهند علیه ترکیه تحریم اعمال شود، ولی گمان نمی‌کنم این خواسته عملی شود.

وی افزود: امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه یک سیاستمدار صادق نیست و منطقی عمل نمی‌کند. فرانسه به همه جا و همه کس تازد، ادعای رهبری دارد، ولی با گفتن اینکه من رهبرم، نمی‌توان رهبری کرد.

مولود چاووش‌اوغلو با اشاره به اینکه با تشریح وضعیت موجود دیگر کشور‌ها نیز به حقانیت ترکیه پی می‌برند اعلام کرد: کلیه کشور‌هایی که با آن‌ها در این خصوص تشریک مساعی کردیم، متوجه رفتار‌های خوب و شایسته ما هستند. علیرغم حقانیت ما، کدام کشور را ترجیح می‌دهند؟ ما را یا یونان را؟ به نظر من یونان را ترجیح می‌دهند. به این نیز همبستگی اتحادیه اروپا می‌گویند.

وزیر امور خارجه ترکیه در واکنش به فروش اسلحه از سوی آمریکا به بخش روم نشین قبرس نیز گفت: این اقدام مغایر با قرارداد‌های بین‌المللی است.

ابراهیم کالین: ترکیه چشم به خاک هیچ کشوری ندارد

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد: حل مشکلات مدیترانه شرقی از طرق مسالمت‌آمیز امکان‌پذیر است.

ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه افزوذ، ترکیه چشم طمع به خاک هیچ کشوری ندارد.

ابراهیم کالین طی پیامی توییتری نوشت: یونان و سایر کشور‌های اتحادیه اروپا باید شانس دیپلماسی را از دست نداده و گام‌های متقابلی بردارند.

کالین گفت: ترکیه با رهبری خردمندانه رجب طیب اردوغان هم در میز مذاکره و هم در میدان عمل از حقوقش دفاع خواهد کرد. یونان و سایر کشور‌های اتحادیه اروپا باید شانس دیپلماسی را از دست نداده و گام‌های متقابلی بردارند. حل مشکلات مدیترانه شرقی از راه‌های مسالمت آمیز امکان‌پذیر است. رویکرد‌های جامع، منطقی ومنصفانه به پیشبرد این روند کمک خواهد کرد. ترکیه چشم به خاک هیچ کشوری ندارد. اما به هیچ کشوری نیز اجازه پایمال کردن حقوقش را نمی‌دهد.

نوشته های مرتبط

عاقبت تغییر مسیر ناگهانی در رانندگی

پَرنیوز

پاسخ فرانسه به درخواست ترکیه درمورد سامانه موشکی

پَرنیوز

تحریم بزرگترین سازنده تراشه‌های الکترونیکی چین

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.