اخبار بین الملل

توجیهات وزیر خارجه بحرین درباره عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی

به گزارش ایسنا، عبداللطیف الزیانی، وزیر خارجه بحرین در گفتگویی ویژه با شبکه خبری اسکای نیوز عربی مدعی شد: توافق صلحی که بحرین با اسرائیل امضا کرد، به منزله گامی برای بازگرداندن حقوق مردم فلسطین و تلاش برای اجرایی کردن طرح صلح عربی است و منطقه را امن‌تر و آرام‌تر می‌کند.

الزیانی در ادامه نیز مدعی شد که توافق صلح با اسرائیل بر اساس باور شخص پادشاه (حمد بن عیسی آل خلیفه) به اهمیت حرکت در مسیر برقراری امنیت و ثبات در منطقه و برای ایجاد امید در میان جوانان و ملت‌های منطقه پس از رنج‌ها و مشکلات آنها از درگیری‌های اخیر و تعداد بالای کشته‌ها و آوارگان و پناهجویان انجام شد.

همچنین وزیر خارجه بحرین در این گفتگو با تاکید بر اینکه مساله فلسطین در واقع مساله محوری و اصلی صلح است، اظهار کرد: بحرین تلاش می‌کند به راه‌حلی برسد که موید راه‌حل دو کشوری بوده و به کشورها و ملت‌های منطقه فرصتی برای صلح بدهد.

او درباره دلایل توافق صلح میان بحرین و رژیم صهیونیستی مدعی شد: این توافق نقشه راه صلح را برای مشارکت در تحقق خاورمیانه‌ای با ثبات، امن و شکوفا برای کشورها و ملت‌های منطقه تعیین کرد. بحرین این گزینه را به عنوان راهکاری استراتژیک در پیش گرفت، همچنین اعلام این توافق به منزله پایبندی دو طرف به ادامه تلاش‌ها برای رسیدن به راه‌حلی عادلانه، جامع و پایدار برای درگیری‌های دو طرف فلسطینی-اسرائیلی است و امیدواریم که توافقنامه‌هایی در ابعاد اقتصادی، فنی و توسعه‌ای که دارای منافع متقابل برای دو طرف باشند، از آن گرفته شود.

الزیانی در ادامه بر پایبندی بحرین به موضعگیری‌های “ثابت و دائمی” خود درباره حقوق مشروع فلسطینی‌ها و لزوم دستیابی به تمامی حقوق مشروعشان تاکید کرد و مدعی شد: ما از گفتگو آغاز می‌کنیم و رایزنی با اسرائیل افق‌های جدیدی را برای گفتگو و مذاکره درباره چگونگی رسیدگی به تمامی مسایل مهم از جمله مساله حقوق فلسطینی‌ها ایجاد خواهد کرد و تلاش برای پایان دادن به درگیری‌های دو طرف فلسطینی و اسرائیلی مطابق با طرح صلح عربی و راه‌حل دو کشوری، مساله‌ای اساسی جهت برقراری صلح در خاورمیانه است.

وزیر خارجه بحرین در ادامه ضمن تشکر از کشورهایی که از توافق عادی‌سازی منامه-تل‌آویو حمایت کردند، گفت: از اینکه در کنار کشور دوست، امارات قرار گرفتیم و حضور در این لحظات تاریخی خوشبختیم، از دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نیز بابت تلاش و پشتکاری که برای تحقق این هدف داشت، تشکر می‌کنیم.

او درباره واکنش‌ها به این توافق گفت: چنین واکنش‌هایی قابل پیش‌بینی بودند، ما به راه درستی که پادشاه انتخاب کرده و مردم بحرین نیز به آن باور دارند، یعنی راه صلح و ایجاد فرصتی برای حل مساله فلسطین ادامه می‌دهیم، از دو طرف می‌خواهیم به مذاکرات بازگردند تا راه‌حلی عادلانه و جامع که همه مردم فلسطین را راضی کند، به دست آید.

این مسؤول بحرینی در پایان مدعی شد: هدف از این توافق برقراری امنیت، ثبات و شکوفایی به صورت پایدار است. مساله فلسطین مدت‌ طولانی است که ادامه دارد و همه ما باور داریم که مساله اول است و می‌خواهیم آن را حل کنیم زیرا حل آن تاثیر مثبتی بر صلح منطقه خواهد داشت و این موضعگیری ثابت ما است. دیگر ملت‌های منطقه نیز در رنج هستند، کشتار ادامه دارد و تعداد کشته‌ها و پناهجویان روبه فزونی است، جوانان به این امید نیاز دارند که ملت‌های منطقه می‌توانند در کنار یکدیگر زندگی کرده و آرامش دائمی را رقم زده و فرصتی برای توسعه و زندگی محترمانه ایجاد کنند، این ملت‌ها شایسته چنین فرصتی هستند و این همان چیزی است که همه ما برای آن تلاش می‌کنیم.

انتهای پیام

منبع خبر

نوشته های مرتبط

تشکیل کمیته‌ نظارت بر درآمدهای نفتی در لیبی

پَرنیوز

هشدار کارشناسان امنیتی غرب درباره بازگشت داعش

پَرنیوز

انتقال عناصر داعش و القاعده به مأرب یمن توسط ائتلاف سعودی

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.