اخبار بین الملل

خلیلزاد: مذاکره ‌کنندگان افغان به هم بی‌اعتمادند/ آزادی ۲۲ اسیر نیروهای امنیتی افغانستان

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، گروه طالبان امروز، شنبه با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که بر اساس دستور ملا هیبت الله آخوندزاده رهبر طالبان ۲۲ تن از نیروهای امنیتی افغانستان را که در درگیری‌ها توسط این گروه در ولایت هلمند اسیر شده‌ بودند، به نشانه “حسن نیت در مذاکرات صلح” آزاد کرده‌اند.

براساس این اطلاعیه، این گروه به منظور تسریع روند مذاکرات بین‌الافغانی و ایجاد فضای اعتماد در این روند گام برمی‌دارد تا روند گفت‌وگوها را به

در پیوند با این خبر اسپوتنیک گزارش داد، زلمای خلیلزاد، فرستادۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان می‌گوید که میان هیئت مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان بی‌اعتمادی بسیار وجود دارد اما رسیدن به صلح ناممکن نیست.

خلیلزاد این گفته‌هایش را ساعتی پس از نشست نخستین میان افغانان در دوحه بیان کرد.

فرستادۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان اما دو طرف مذاکره کننده را فرا می‌خواند که هر چه زودتر مذاکرات‌شان را به‌پیش ببرند.

او افزود: «ما آنان را تشویق می‌کنیم که هرچه‌ زودتر حرکت کنند. این یک فرصت تاریخی است که نباید از دست برود. امیدوارم که به‌ پیش بروند اما می‌دانم که بی‌اعتمادی بسیاری وجود دارد. جنگ برای مدت درازی ادامه داشته‌ و در افغانستان از رهگذر تاریخی گذشت آسان نبوده‌ است. این کار دشوار است اما ناممکن نیست.»

خلیلزاد، تهدید نشدن آمریکا و عدم هراس‌افکنی در افغانستان را مهم‌ترین خواسته واشنگتن می‌داند.

او افزود: «رضایت ما این خواهد بود که هیچ‌گاهی دوباره تهدید نشویم، این تعهد هر دو طرف یعنی حکومت و طالبان دربارۀ هراس‌افکنی است و این مهم‌ترین شرط است. اگر این شرایط تا پایان ماه آوریل سال آینده تکمیل شوند، ما برای بیرون رفتن از این کشور یک جدول زمانی داریم.»

زلمای خلیلزاد می‌افزاید که برای ادامۀ کمک‌های آمریکا به افغانستان پس از توافق احتمالی صلح، چک سفید وجود ندارد و این کمک‌ها به تصمیم‌های مذاکرات میان افغانان بستگی خواهد داشت.

این در حالی است که مایک پامپئو، وزیر خارجۀ آمریکا نیز در سخنرانی‌اش در نشست امروز گفت که نوع تصمیم‌گیری در مذاکرات صلح بر کمک‌های آیندۀ آمریکا به افغانستان تأثیر دارد.

نشست نخستین میان افغان‌ها امروز در دوحه برگزار شد و قرار است مذاکرات رسمی روز دوشنبه آغاز شود.

انتهای پیام

منبع خبر

نوشته های مرتبط

سوء استفاده داعش از فساد ارز در عراق

پَرنیوز

الکاظمی: سوء مدیریت دلیل بلایایی است که داعش بر سر عراقی‌ها آورد

پَرنیوز

دادگاه کالیفرنیا ممنوعیت دانلود وی‌چت در آمریکا را به حالت تعلیق درآورد

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.