اخبار بین الملل

درخواست فهرست مشترک عربی برای تشکیل کمیته تحقیق درباره شهادت ده‌ها شهروند عرب توسط صهیونیست ها

به گزارش ایسنا، به نقل از القدس العربی، این درخواست پس از آن مطرح شده است فاش شد ادعای نخست وزیر رژیم صهیونیستی و وزیر امنیت داخلی و رئیس کل پلیس مبنی بر اینکه یعقوب ابو القیعان، شهید فلسطینی فردی «تروریست» و وابسته به القاعده بوده است، صحت ندارد و وی به خاطر اشتباه اسرائیل شهید شده است.

فهرست مشترک در بیانیه خود تاکید کرد، مشخص شد که این ادعاها دروغ و بهتانی بیش نیست که هدف از آن سرپوش گذاشتن بر ترور عمدی است که توسط پلیس در حق این شهروند فلسطینی صورت گرفت. اهمیت برملا کردن این مسئله در این نهفته است که دروغ‌های مکرر پلیس و نخست وزیر را تکذیب می‌کند و بر درست بودن موضع خانواده این شهید و ساکنان أم الحیران و جامعه فلسطینی در داخل و رهبران سیاسی آن که بارها اتهام‌های پلیس را تکذیب و تاکید کردند که ابو القیعان بی‌گناه کشته شده است، صحه می‌گذارد.

فهرست مشترک اعلام کرد: این برملا کردن، بر موضع ما مبنی بر این امر صحه می‌گذارد که فرهنگ کلی دستگاه پلیس اسرائیل بی اهمیت شمردن جان فلسطینی‌ها است و این که پلیس با شهروندان عرب به عنوان دشمن تعامل کرده و برای کوچک‌ترین مسائل، به سمت آنها تیراندازی می‌کند و در این راستا، هراسی از مجازات ندارد. این چیزی است که از اواخر ۲۰۰۰ تا به امروز رخ داده است، چراکه ۴۴ شهروند عرب با ضرب گلوله پلیس بدون ارائه هیچ کیفرخواست جدی در حق آنها کشته شدند و هیچ یک از عاملان کشتار آنها محاکمه واقعی و بازخواست نشدند.

بر این اساس، فهرست مشترک خواهان آن شد که نخست وزیر و وزیر امنیت پیشین و رئیس پلیس و دادستان کل، از خانواده شهید ابوالقیعان و از جامعه عرب فلسطین در داخل و ساکنان نقب و روستای ام الحیران عذرخواهی کرده و غرامت بپردازند و خانه تخریب شده را مجدداً بسازند و تمام آنچه را که تخریب کرده‌اند، بازسازی کنند.

این فهرست مخالفت خود را با نفاق نتانیاهو در حق خانواده ابو القیعان اعلام و تاکید کرد که عذرخواهی وی صرفاً تلاشی پست برای بهره برداری از خون این شهید برای اهداف سیاسی و قضائی بوده است و در راستای تلاش‌های وی جهت تردید در مشروعیت کیفرخواست‌های مطرح شده علیه خود او در دادگاه و مشروعیت دستگاه قضائی صورت گرفته است.

در همین حال، مرکز “عدالت” و مرکز مقابله با شکنجه اعلام کردند که در درخواستی که از فوریه گذشته ارائه داده‌اند، خواهان این شده‌اند که تصمیم دادستان کل وقت برای بستن پرونده تحقیقات درخصوص این جنایت در بخش بازجویی‌ها از پلیس ملغی شود.

این دو مرکز اعلام کردند که شواهد بسیاری وجود دارد که ایجاب می‌کند تحقیقات کیفری آغاز شود و مجرمان به محاکمه سپرده شوند.

پیشتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی از خانواده یک فلسطینی از اراضی ۴۸ که توسط پلیس این رژیم به ظن اینکه “تروریست” است، در اوایل سال ۲۰۱۷ به شهادت رسید، عذرخواهی کرد.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی تصریح کرد: می‌خواهم از خانواده القیعان که پدرشان که یک شهروند اسرائیلی بود و به این استدلال که او تروریست است، در حالی که این گونه نبود، کشته شد، عذرخواهی کنم.

در ۱۸ ژانویه، یعقوب ابو القیعان ۵۰ ساله به ضرب گلوله پلیس رژیم صهیونیستی که به روستای بادیه نشین وی به نام ام الحیران در صحرای نقب جهت تخریب تعدادی از خانه‌ها به ادعای ساخت بدون مجوز آنها یورش آورده بود، به شهادت رسید.

در آن روز، پلیس مدعی شد که ابوالقیعان “تروریست” بوده و با خودرویش تعدادی از نیروهای پلیس را زیر گرفت که به کشته شدن یک نیروی پلیس انجامید، به همین دلیل پلیس ابوالقیعان را به شهادت رساند، اما ساکنان و فعالان در آن هنگام این ادعا را تکذیب و تاکید کردند که او معلم مدرسه بود که به آهستگی خودروی خود را می‌راند و او کنترل خود را بر خودرویش از دست داد و یک پلیس را که به او تیراندازی کرده بود،‌ زیر گرفت.

پیشتر آمیت سیگال، خبرنگار در شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی اسنادی را منتشر کرد که نشان می‌داد پلیس در آن هنگام، تحقیقات داخلی را انجام داده بود که نشان می‌داد ابو القیعان بر اثر یک اشتباه فاحش که نیروهای پلیس مرتکب شده بودند، به شهادت رسیده است. اما رونی الشیخ، رئیس پلیس وقت در آن زمان ترجیح داد تا حقیقت را روشن نساخته و این ادعا که ابوالقیعان “تروریست” است، باقی گذارد.

انتهای پیام

منبع خبر

نوشته های مرتبط

واکنش انصارالله یمن به سخنان پادشاه سعودی در مجمع عمومی سازمان ملل

پَرنیوز

موضع آمریکا پس از ادای سوگند لوکاشنکو: او را به رسمیت نمی‌شناسیم

پَرنیوز

ترامپ احتمالا حاضر به ترک صلح‌آمیز قدرت نخواهد شد

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.