اخبار فرهنگی

سفر ظریف به اروپا شاید وقتی دیگر

به گزارش «تابناک» به نقل از روزنامه خراسان، از سوی دیگر در روز‌های اخیر برخی شنیده ها، حکایت از سفر محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان به اروپا و از جمله سه کشور طرف برجام داشت؛ از جمله شبکه ان. اچ. کی ژاپن ادعا کرد: وزیر امور خارجه ایران برنامه دارد سفری به اروپا داشته باشد و هم اکنون کشور‌هایی از جمله فرانسه، آلمان، ایتالیا و اسپانیا مقصد سفر هستند.

با نزدیک شدن به زمان ادعایی آمریکا، سعید خطیب زاده در پاسخ به سوال «اعتماد» درباره برخی گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای مبنی بر سفر قریب الوقوع ظریف به چند کشور اروپایی گفت: در چند هفته اخیر برنامه‌ریزی‌هایی برای سفر‌های آینده وزیر خارجه به برخی کشور‌های آفریقایی، آسیا و اروپا صورت گرفته بود، اما به دلیل مشکلات لجستیک ناشی از شیوع ویروس کووید-۱۹ هنوز این سفر‌ها قطعی نشده و بعید است که در چند هفته آینده قطعی شود. سخنگوی وزارت خارجه در ادامه افزود: به محض حل مسائل لجستیکی و انجام هماهنگی‌های ضروری مرتبط با پروتکل‌های کرونا، اطلاع رسانی در این زمینه انجام خواهد شد.

به نظر می‌رسد با توجه به سخنان خطیب زاده و زمان کمی که تا موعد مقرر باقی مانده این سفر لغو شده باشد.

اروپایی‌ها در هفته‌های اخیر، هرچند نصفه نیمه، اما حداقل دو بار با زورگویی آمریکا در شورای امنیت مخالفت کرده اند. هرچند از زمان خروج واشنگتن از برجام اقدام عملی قابل توجهی برای احیای منافع اقتصادی ایران نکرده و صرفا به لفاظی پرداخته اند، اما در حوزه سیاسی مخالفت شان را با تلاش‌های آمریکا ابراز کرده اند. سفر به اروپا و گفتگو با این کشور‌ها می‌تواند به هماهنگی بیشتر بین تهران و کشور‌های این قاره در هفته‌های آینده بینجامد به ویژه این که از امروز نشست شورای حکام آژانس انرژی اتمی نیز در وین آغاز به کار می‌کند و ایران توقع دارد در خصوص همکاری‌های جدید ایران و آژانس شاهد تحول مثبتی باشد.

نوشته های مرتبط

اصل بر غیرمحرمانه بودن اسناد دفاع مقدس است

پَرنیوز

شرط ایران پذیرفته نشود عمره نمی‌رویم

پَرنیوز

گفت و‌گوی لاوروف با گروه‌های معارض سوریه

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.