اخبار بین الملل

“شبح قحطی مجددا بر یمن سایه افکنده”/ گریفیث: یمن در حال انحراف از مسیر صلح است

به گزارش ایسنا، به نقل از العربی الجدید، مارتین گریفیث، فرستاده سازمان ملل به یمن از نبردهای شدید و نیازهای انسانی روزافزون سخن گفت و تصریح کرد که کووید ۱۹ نیز باعث بدتر شدن اوضاع شده است و این کشور در حال منحرف شدن از مسیر صلح است.

وی گفت که طی هفته گذشته به طرف‌های ذی‌ربط، پیش‌نویس “اعلامیه مشترک” را فرستاد که بیانگر مسائلی بود که طی مذاکرات پیشین مطرح شده بود.

گریفیث خاطرنشان کرد که زمان آن در حال حاضر فرارسیده است که طرف‌ها هرچه سریع‌تر مذاکرات و اعلامیه مشترک در مورد توافق صلح را اجرا کنند.

وی درخصوص درگیری‌ها، نگرانی‌اش را به ویژه در خصوص درگیری‌ها در منطقه مأرب در شمال یمن ابراز و تاکید کرد که نقض توافق آتش‌بس اعلام شده در دسامبر در منطقه الحدیده، همچنان به صورت روزانه رخ می‌دهد.

از سوی دیگر، مارک لوکوک، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور انسانی نسبت به “شبح قحطی” در یمن هشدار داد.

وی مستقیماً گفت که بسیاری از طرف‌های حامی مالی از جمله عربستان، امارات و کویت که طی سال‌های اخیر متحمل مسئولیت بوده‌اند، هیچ چیزی را در سال جاری در سطح انسانی به سازمان ملل ارائه ندادند.

لوکوک تاکید کرد: ناشایسته است که تعهدی برای دادن پول داده شود و مردم این امید را پیدا کنند که کمکی به دست آنها می‌رسد، اما با وفا نکردن به وعده‌ها، این امیدها در هم بشکند.

وی عنوان داشت: بیش از ۹ میلیون شخص به دلیل قطع روزافزون برنامه‌های کمک از جمله تغذیه، آب و مراقبت‌های درمانی متحمل ضرر شده‌اند. ادامه ممانعت از اعطای پول، به معنای دادن حکم مرگ خانواده‌های بسیاری است.

لوکوک از طرف‌های حامی مالی خواست تا از اکنون به بعد به وعده‌های خود عمل کرده و حمایت‌هایشان را افزایش دهند.

آلمان نیز موضع کشورهای عربی مذکور را تقبیح کرد.

انتهای پیام

منبع خبر

نوشته های مرتبط

شورای امنیت ملی ترکیه درباره شرق مدیترانه: گفتگو را ترجیح می دهیم

پَرنیوز

ادعاها درباره قصد روسیه برای کاهش حضور نظامی خود در فرات

پَرنیوز

رئیس شورای عالی آشتی افغانستان: خواهان صلح پایداریم/ مذاکره با طالبان ممکن است به طول انجامد

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.