اخبار سیاسی

عادی‌سازی روابط اسرائیل با بحرین برای جبران شکست‌هایشان در منطقه است

محمدعلی بصیری در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص توافق بحرین با رژیم صهیونیستی و عادی‌سازی روابط این کشور با صهیونیست‌ها، اظهار کرد: به طور کلی این روابطی که اخیراً میان امارات و اسرائیل و بحرین و این رژیم به وجود آمده و احتمالاً در آینده برخی از کشورهای دیگر با اسرائیل روابط دوستانه برقرار می‌کنند چیز جدیدی نیست. در ۵۰ سال گذشته برخی از کشورهای عربی از جمله قطر، بحرین، عمان، امارات و قبل از آن اردن و مصر این ارتباطات را با رژیم صهیونیستی داشتند، اما روابطشان مخفی بود.

وی افزود: کشورهای عربی روابط بسیار دوستانه و استراتژیک با آمریکا دارند و کشوری که با آمریکا چنین روابطی داشته باشد غیرممکن است با متحد استراتژیک آن یعنی اسرائیل روابط تنش‌زا داشته باشد. حداقل روابط رسانه‌ای، تجاری و کنسولی با یکدیگر داشتند، ولی جرات علنی شدن این روابط را نداشتند.

این استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه اصفهان، تصریح کرد: بعد از بیداری اسلامی و بهار عربی که عملاً در منطقه جنگ‌های نیابتی آغاز شد این جبهه‌بندی مقداری بیشتر خودش را نشان داد و جبهه مقاومت حرکت‌هایی انجام داد و جبهه مقابل آن که جبهه عربی، عبری و آمریکایی بود عملاً درگیری را با پشتوانه امنیتی و نظامی اسرائیلی‌ها آغاز کرد و جنگ نیابتی در عراق، سوریه، یمن و بحرین به راه افتاد.

بصیری گفت: هم‌اکنون روابط کشورهای عربی با اسرائیل شفاف شده و چیزی که شاهد آن هستیم این است که چون این جبهه دستاورد نظامی در این مناطق نداشته است به همین دلیل از طریق اقتصادی، تحریم‌ها را بر جبهه مقابل تحمیل کرده است و تبلیغات گسترده دیپلماتیک و رسانه‌ای به راه انداخته است چراکه طرح‌های گذشته آمریکا از قبیل خاورمیانه جدید، خاورمیانه بزرگ و معامله قرن در منطقه پیش نرفت و در برابر آن مقاومت شد.

وی افزود: آخرین برگه آنان عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی است که این تبلیغات را برای جبران شکست‌های خود انجام می‌دهند تا قبح روابط با اسرائیل شکسته و جایگاه آن در منطقه تثبیت شود.

این استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه اصفهان در پاسخ به این سؤال که چرا هم‌اکنون روابط کشورهای عربی با اسرائیل آشکار شده و دیگر مخفی نیست؟ گفت: به دلیل شکست‌ها و ضعف‌هایی که در عملکرد گذشته ترامپ بود و شکست در طرح معامله قرن قصد دارند از طریق روابط علنی کشورهای عربی با اسرائیل ضعف‌های خود را پوشش دهند و همچنین برگ برنده‌ای برای ترامپ در تبلیغات انتخاباتی باشد.

بصیری خاطرنشان کرد: جبهه‌بندی که در منطقه خاورمیانه به وجود آمده در حال رقابت با یکدیگر در منطقه هستند و اسرائیل با برقراری روابط با بحرین قصد دارد روحیه جبهه خود را تقویت کند به همین دلیل دولت‌های پشتیبان ایران در عراق و لبنان را مجبور به استعفا کردند. اما بدون شک جبهه مقاومت حرکت‌های متقابلی خواهد کرد تا بتواند جنبه رسانه‌ای و تبلیغاتی این حرکت را خنثی کند.

وی گفت: این تحولات یک مبارزه چند لایه‌ای نسل چهارمی است که بین دو جبهه شکل گرفته است که شامل لایه‌های جنگ رسانه‌ای، روانی، دیپلماتیک، فرهنگی، اقتصادی و نظامی است که این لایه‌ها از طریق جبهه عبری، عربی و آمریکایی علیه جبهه مقاومت اقدام می‌کنند و هر کدام از طرفین از ابزارهای خود استفاده می‌کنند تا در نهایت معادلات را به نفع خود رقم بزنند.

انتهای پیام

منبع خبر

نوشته های مرتبط

امکان تکرار تجربه انتخابات۹۲ برای اصلاح طلبان در۱۴۰۰

پَرنیوز

تمام اتفاقات ۲۶ آبان سال ۹۸ را می‌توانیم در قالب جرم سیاسی بررسی کنیم

پَرنیوز

ننه! جنگ کی تموم میشه؟

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.