اخبار بین الملل

عریقات: عادی‌سازی مقدمه ائتلاف‌های نظامی به رهبری اسرائیل است/ از اتحادیه عرب جدا نمی‌شویم

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، صائب عریقات، دبیرکل کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف) در کنفرانس مطبوعاتی در رام‌الله اظهار کرد: اسرائیل هرگز ابزاری برای امنیت اعراب نخواهد بود بلکه عامل اصلی تضعیف امنیت کشورهای عربی و هر کشوری است که پیشرفت کند.

عریقات در ادامه تاکید کرد: دو توافق عادی‌سازی روابط امارات و بحرین با اسرائیل شایط را برای ایجاد ائتلاف‌های نظامی به رهبری اسرائیل در منطقه فراهم می‌کنند.

بحرین روز جمعه اعلام کرد که با نظارت آمریکا به توافقی با رژیم صهیونیستی برای آغاز روابط دیپلماتیک به شکل کامل دست یافته و به امارات که پیش از آن در تاریخ ۱۳ اوت گذشته اقدام مشابهی را در پیش گرفته بود، پیوسته است.

پیش‌بینی می‌شود مراسم امضای این دو توافقنامه روز سه‌شنبه در کاخ سفید با حضور بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی و عبدالله بن زاید، وزیر خارجه امارات و عبد اللطیف الزیانی، وزیر خارجه بحرین برگزار شود.

همچنین عریقات گفت: ما امروز شاهد تولد ائتلاف‌های نظامی به رهبری اسرائیل در منطقه در راستای اجرایی کردن رویکرد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر این هستیم که کشورها ایجاد می‌شوند تا قدرتمند باشند و اگر قوی نبودند، کسی که از آنها حمایت کند را می‌یابند و هزینه مناسب آن را می‌پردازند و همین اتفاق برای کشورهای عربی رخ داد که توافقنامه‌های حمایتی را با اسرائیل به امضا رساندند.

دبیرکل کمیته اجرایی ساف افزود: عادی‌سازی در راستای منافع فلسطین و کشورهای عربی نیست و کسی که به اسرائیل اعتماد کند از نظر استراتژیک دچار خطا شده است.

او در ادامه گفت: بیانیه‌های عادی‌سازی خالی از هر گونه اشاره به تشکیل کشور فلسطین بر اساس مرزهای اشغالی سال ۱۹۶۷ و پایتختی قدس و نیز حل عادلانه مساله آوارگان بوده و معامله قرن آمریکا در حال اجرا است.

عریقات تاکید کرد: اصل درگیری فلسطینی-اسرائیلی است و کلید صلح با اتمام اشغالگری و تشکیل کشور فلسطین آغاز می‌شود و راه دیگری برای صلح و ثبات در منطقه وجود ندارد.

این مسؤول فلسطینی در پاسخ به این سوال که آیا احتمال دارد رهبری فلسطین از اتحادیه عرب به دلیل اینکه توافق عادی‌سازی امارات را محکوم نکرد، جدا شود، گفت: ما بخشی از ساختار عربی هستیم و هرگز از آن جدا نخواهیم شد و امنیت ما بخشی از امنیت کشورهای عربی است.

او ادامه داد: اعراب بر پایبندی خود به طرح صلح عربی (که عادی‌سازی را در گروی پایان یافتن اشغالگری اسرائیل می‌داند) تاکید کردند اما امارات و بحرین از این طرح جدا شده و طرح معامله قرن آمریکا را پذیرفتند.

انتهای پیام

منبع خبر

نوشته های مرتبط

پسر دوم ترامپ پیش از انتخابات شهادت می‌دهد

پَرنیوز

سئول،پیونگ یانگ را به ربودن و سوزاندن یک مقام کشوری متهم کرد

پَرنیوز

تظاهرات خشم مقابل سفارت امارات در بیروت علیه سازشکاران

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.