اخبار بین الملل

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: همسایه‌های اتحادیه اروپا در آتش فرو رفته‌اند

به گزارش ایسنا، بورل در گفتگو با روزنامه فایننشال تایمز گفت که در ۱۰ ماه گذشته، همسایه‌های اتحادیه اروپا از لیبی تا بلاروس با شعله‌هایی از آتش مواجه بوده‌اند. او گفت که همه چیز خیلی بدتر از آن چیزی است که فکرش را می‌کرده است.

بروکسل با رد نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بلاروس، نسبت به سرکوب معترضان به نتیجه انتخابات در این کشور هشدار داد. الکساندر لوکاشنکو بنا بر نتیجه رسمی انتخابات، برای ششمین بار با کسب نزدیک به ۸۰ درصد آراء به عنوان رئیس جمهور بلاروس انتخاب شده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بار دیگر با تهدید مقام‌های بلاروس به اعمال «مجازات‌های هدفمند» برای آنها، اعلام کرد افرادی که در نتیجه انتخابات بلاروس دستکاری کرده‌ یا در سرکوب معترضان بلاروسی نقش داشته‌اند، با اقدام‌های محدودکننده این اتحادیه مواجه خواهند شد.

اتحادیه اروپا علیه ترکیه

بورل همچنین با بیان اینکه تنش‌ها در شرق مدیترانه میان یونان، ترکیه و قبرس به شکل ویژه‌ای افزایش یافته است، گفت که یک خطر جدی برای رویارویی میان کشورها وجود دارد که فراتر از کلمات خواهد بود.

کشف ذخایر تازه گاز در سواحل شرقی دریای مدیترانه سبب بروز مناقشه میان قبرس و یونان از یک سو، و از سوی دیگر ترکیه شده است.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه بر لزوم یکپارچگی اروپا برای مقابله با اقدام‌های ترکیه در شرق دریای مدیترانه تأکید کرده و گفته است که هدف اتحادیه اروپا ثبات در منطقه است. در مقابل آنکارا بیانیه فرانسه را مغرضانه ارزیابی کرد.

قرار است سران اتحادیه اروپا در ۲۴ سپتامبر (۳ مهر) در مورد ترکیه گفتگو کنند.

بالکان، نگرانی مهم اروپا

بورل همچنین در این گفتگو از منطقه بالکان به عنوان نگرانی مهم اتحادیه اروپا نام برده است. بروکسل با ادغام تدریجی کشورهای بالکان غربی در اتحادیه موافق است اما اختلاف‌هایی میان صربستان و کوزوو وجود دارد. کوزوو در سال ۲۰۰۸ استقلال خود را اعلام کرده است اما بلگراد این موضوع را به رسمیت نمی‌شناسد.

هفته گذشته دور چهارم گفتگوهای صربستان و کوزوو به میزبانی اتحادیه اروپا در بروکسل برگزار شد. بورل معتقد است: «اگر به بالکان ثبات نبخشیم، بسیار سخت خواهد بود تا به عنوان یک قدرت ژئوپلتیک شناخته شویم.» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه تأکید کرد که رفع اختلاف‌ها در بالکان فقط از دست اروپایی‌ها بر می‌آید.

رئیس جمهور صربستان و نخست وزیر کوزوو در اوائل ماه سپتامبر با امضای یک توافقنامه اقتصادی در واشنگتن، مذاکرات خود را در بروکسل از سر گرفتند. درگیری میان صرب‌ها و کوزوویی‌ها پس از جنگ‌های یوگسلاوی همچنان ادامه داشته است.

انتهای پیام

منبع خبر

نوشته های مرتبط

سوء استفاده داعش از فساد ارز در عراق

پَرنیوز

الکاظمی: سوء مدیریت دلیل بلایایی است که داعش بر سر عراقی‌ها آورد

پَرنیوز

دادگاه کالیفرنیا ممنوعیت دانلود وی‌چت در آمریکا را به حالت تعلیق درآورد

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.