اخبار بین الملل

نشست کارشناسان انصارالله و دولت مستعفی یمن به زودی در سوئیس

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، برخی منابع دیپلمات اعلام کردند که مارتین گریفیث، فرستاده سازمان ملل به یمن این هفته برای دیدار با نمایندگان دولت مستعفی یمن و نیز بررسی پیش‌نویس اخیر بیانیه مشترک دو طرف درباره آتش‌بس جامع و آغاز رایزنی‌های سیاسی برای پایان دادن به درگیری‌های چند سال اخیر، به ریاض سفر خواهد کرد.

اساس این پیش‌نویس دستیابی به آتش‌بسی جامع در یمن و توافق درباره تدابیر انسانی و اقتصادی و ازسرگیری روند صلح میان طرف‌های یمنی است.

این منابع که ترجیح دادند هویت‌شان افشا نشود، با اشاره به پیشرفتی که در تلاش‌های گریفیث میان دو طرف بحران در یمن حاصل شده، گفتند: فرستاده سازمان ملل به دنبال حل تمامی اختلاف‌نظرها پیش از اعلام پیش‌نویس اخیر است.

آنها افزودند: به زودی در سوئیس نشستی میان دو طرف در سطح کارشناسان برگزار خواهد شد و در آن بسیاری از اقدامات مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

این منابع از دادن اطلاعات بیشتر درباره این نشست خودداری کردند.

ائتلاف عربی به رهبری عربستان آوریل گذشته با هماهنگی دولت مستعفی یمن یک آتش‌بس جامع در یمن را به صورت یک جانبه اعلام کرد.

منابع مذکور در ادامه گفتند: گریفیث این هفته به ریاض سفر خواهد کرد، پیشرفتی با دو گروه حاصل شده است، گریفیث به دنبال پیش‌نویس اخیر است اما قبل از آن می‌خواهد دو طرف اختلاف نظری در مورد پیش‌نویس نداشته بلکه با هم توافق داشته باشند و به همین دلیل هم با دو طرف گفت‌وگو می‌کند.

به گفته منابع یاد شده، دو طرف می‌گویند خواهان آتش‌بس و آغاز رایزنی‌های سیاسی جامع هستند و ایده‌هایی درباره اقدامات اقتصادی و انسانی دارند.

اما برخی منابع دیپلمات نزدیک به مساله یمن می‌گویند، اینها جزئیات هستند و مهم‌ترین مساله آتش‌بس و آغاز مذاکرات است.

فرستاده سازمان ملل به یمن ۱۲ اوت گذشته نیز در ریاض با مسؤولان دولت مستعفی یمن، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس و محمد آل جابر، سفیر عربستان در یمن دیدار کرده و با آنها درباره تلاش‌های خود برای پایان دادن به بحران یمن گفت‌وگو کرده بود.  

منصور هادی، رئیس دولت مستعفی یمن یکم ژوئیه گذشته در دیدار با گریفیث تاکید کرده بود که به دنبال برقراری صلحی مطابق با اصول سه‌گانه است، صلحی که به دور از راه‌حل‌های ساختگی و انتقال بحران‌ها، به برقراری امنیت و ثبات پایدار در یمن و منطقه منجر شود.

انتهای پیام

منبع خبر

نوشته های مرتبط

اقامه نماز هزاران فلسطینی در مسجدالاقصی و اعتراضات علیه توافق‌های عادی سازی

پَرنیوز

الکاظمی ماه میلادی آتی به پاریس می‌رود

پَرنیوز

اسرائیل، کرانه باختری و نوار غزه را بست

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.