اخبار بین الملل

نویسنده اسرائیلی خواستار کنار گذاشتن تشکیلات خودگردان و اردن از نظارت بر مسجدالاقصی شد

به گزارش ایسنا، به نقل از عربی ۲۱، تام نیسانی، نویسنده اسرائیلی در مقاله‌ای در روزنامه یدیعوت آحارونوت نوشت که مسؤولان ارشد در دولت آمریکا، چندین بار طی هفته‌های گذشته اعلام کردند که این توافق‌ها به مسلمانان از کشورهای ذی‌ربط در کنار مسلمانان اقصی نقاط جهان اجازه اقامه نماز در مسجد الاقصی را می‌دهد.

نیسانی که رئیس جنبش دانشجویان کوه (معبد) هیکل است، گفت: آنچه جارد کوشنر و جیسون گرینبلات پیرامون حق یهودیان و مسلمانان برای عبادت در مسجد الاقصی مطرح کردند، برای ما خِیر عمومی را در بردارد چراکه چنین توافق‌های جدیدی، فرصتی برای تصحیح اوضاعی است که ۵۳ سال ادامه یافت که در راستای آن، موافقت فلسطینی، عربی و اسلامی برای تخریب آثار یهودی در حرم قدسی و منکر شدن عبادت یهودیان و آزادی تحرکات یهودیان در آنجا وجود داشت.

وی گفت: نمایندگان خاندان‌های حاکم در امارات و بحرین، همانطور که از سخنان خودشان و سخنان شرکایشان مشخص است، حقوق مردم یهودی در قدس بالاخص در مسجد الاقصی را منکر نیستند و با آنها خصومتی ندارند چراکه آنها تصمیم گرفته‌اند صلح را بر اساس منافع مشترک و به دور از انزجار و تحریک و تروریسم حفظ کنند و آنها به آینده‌ای بهتر چشم دوخته‌اند به گونه‌ای که یهودیان و مسلمانان بتوانند با هم در مسجدالاقصی عبادت کنند.

نیسانی تصریح کرد: اسرائیل باید از دست تشکیلات خودگردان و اردن در نظارت بر مقدسات اسلامی در قدس رها شود و عناصر اسلامی متخاصم مخالف با هرگونه حضور یهودیان در قدس را دور کند و آن را در زیر چرخ‌های تاریخ بیندازد و در عین حال، روسای کشورهای عربی که میراث یهودی در مسجد الاقصی را به رسمیت می‌شناسند، باید شرکای کارآمدی در ایجاد یک واقعیت جدید باشند که بر اساس آن، حرم در مقابل تمامی ادیان، تحت حاکمیت قدرتمند اسرائیل باز باشد.

این نویسنده ادعا کرد: مهم است که توضیح داده شود که حرم قدسی که یهودیان آن را کوه هیکل می‌نامند، در گذشته و همچنان و در آینده در وهله نخست و قبل از هرچیزی، یک مکان اسرائیلی و یهودی خواهد بود اما دست یهودیان حتی در حرم قدسی، باید همواره به سمت آن کسانی دراز شود که تمایل دارند آن را مکانی برای صلح و عبادت مشترک قرار دهند، شرط لازم برای عملی ساختن این واقعیت جدید نیز این است که ما اصلاحات تاریخی لازم را انجام دهیم که این کار با بازگرداندن حرم به عنوان “قلب امت یهودی و قلب اسرائیل و قلب صهیونیسم” صورت می‌گیرد.

وی در پایان گفت: زمانی که کاملاً این ایمان را پیدا کنیم و از حق تاریخی خود در حرم قدسی عذر نخواهیم، امارات، بحرین، آمریکایی‌ها و همچنین دیگر تلاش‌گران به سمت صلح در جهان، به ما ملحق خواهند شد.

انتهای پیام

منبع خبر

نوشته های مرتبط

لاوروف: تقابل نظامی بین دمشق و مخالفان پایان یافته/ تاکید شده توافقات سازش علیه فلسطینی‌ها نیست

پَرنیوز

ناوالنی از روسیه خواست لباس‌هایش را برگرداند

پَرنیوز

آتن منتظر سفر پامپئو برای دریافت “حمایت ملموس” در برابر ترکیه

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.