اخبار بین الملل

هفتمین نامزد ریاست هیات سازمان ملل در لیبی چه کسی است؟

به گزارش ایسنا، به نقل از الشرق الاوسط، منابع لیبیایی و رسانه‌های محلی گزارش دادند که نیکولای ملادینف، ویر خارجه و دفاع پیشین در بلغارستان که در حال حاضر تصدی منصب هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل در روند صلح خاورمیانه را برعهده دارد و در گذشته نیز پست نماینده دبیرکل سازمان ملل در عراق را برعهده داشت، به عنوان رئیس جدید هیات سازمان ملل به جای استفانی ویلیامز، دیپلمات آمریکایی تعیین خواهد شد.

گزارش‌ها از دیپلمات‌ها نقل کرد که شورای امنیت که با تعیین نیکولای ملادینف موافقت کرده است، طی رای گیری هفته آتی درمورد پیشنویس قطعنامه‌ای که همچنین با هدف تمدید هیات سازمان ملل در لیبی برای یک سال دیگر، ماموریت ملادینف را نیز اعلام خواهد کرد.

از آنجا که ملادینف پست‌های رسمی را در دولت بلغارستان برعهده داشته است، وی یکی از برجسته‌ترین سیاست‌مدارانی است که از آن هنگام که نظام قذافی در سال ۱۹۹۹ پنج پرستار بلغاری و یک پزشک فلسطینی را به مبتلا کردن بیش از ۴۰۰ کودک لیبیایی به ویروس ایدز متهم کرد، روی کار بوده است.

وی از ژوئیه ۲۰۰۹ تا ژانویه ۲۰۱۰ پست وزیر دفاع بلغارستان را برعهده داشت و سپس پست وزیر خارجه را تا بهار سال ۲۰۱۳ برعهده گرفت.

در دوم مارس گذشته، غسان سلامه، فرستاده ویژه سازمان ملل به لیبی از استعفا از این منصب خبر داد. در پی آنکه نمایندگان طرف‌های درگیر در لیبی از تعلیق مشارکت خود در مذاکرات صلح در ژنو خبر دادند، سلامه به صورت غافلگیرانه و بعد از دو سال از تصدی این منصب، از استعفا از سمت خود بنا به دلایل جسمانی خبر داد.

طی هفته گذشته، سفیر آلمان در سازمان ملل از آمریکا خواست تا مانع آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل برای تعیین یک فرستاده جدید سازمان ملل در لیبی نشود.

برخی گمانه‌زنی‌های دیپلماتیک مطرح شده بود که حکایت از این داشت که واشنگتن درصدد انتخاب یک رئیس برای هیات سازمان ملل جهت حمایت از لیبی و شخص دیگری برای میانجی‌گری برای صلح در لیبی است، اما برخی از اعضای شورای امنیت با پیشنهاد آمریکا برای تقسیم کردن این نقش مخالفت کردند.

انتهای پیام

منبع خبر

نوشته های مرتبط

سوریه بار دیگر خواستار پایان اشغال‌گری رژیم صهیونیستی در بلندی‌های جولان شد

پَرنیوز

ابراز نگرانی شدید سناتورهای آمریکایی از بستن سفارت آمریکا در بغداد

پَرنیوز

صدور حکم اعدام ترامپ، پادشاه، ولیعهد عربستان و رئیس مستعفی یمن در دادگاه صعده

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.