اخبار بین الملل

پاکستان از “آسه‌آن” خواست علیه اسلام‌هراسی موضع‌گیری کند

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آناتولی، بر اساس بیانیه‌ای از وزارت خارجه پاکستان، این خواسته از سوی “شاه محمود قریشی”، وزیر امور خارجه این کشور در بیست و هفتمین مجمع منطقه‌ای، که به صورت آنلاین برگزار شد، مطرح شد.

این نشست به ریاست ویتنام و با حضور وزرای امور خارجه و مقامات ارشد کشورهای مجمع منطقه‌ای آسه‌آن، برگزار شد.

قریشی در اظهارات خود، خواستار تلاش‌های بین‌المللی “هم‌نوا” به منظور مبارزه با همه‌گیری کرونا و توسعه واکسنی که به عنوان یک کالای عمومی جهانی برای همه قابل دسترس باشد، شد.

قریشی با تأکید بر تعهد اسلام‌آباد به هماهنگی بین ادیان، گفت کشورش سال گذشته، گام مهم گشودن کریدور کارتارپور را برداشته تا موجب تسهیل راه زائران سیک از هند و دیگر جاها شود.

وی ضمن محکوم کردن اقدامات کشورها مبنی بر تغییر جمعیت‌شناختی قلمروهای مورد مناقشه تحت اشغال غیرقانونی آن‌ها، بر اهمیت راه‌حل مسالمت‌آمیز اختلافات بنا بر قطعنامه‌های مرتبط شورای امنیت سازمان ملل، تأکید کرد.

وزیر امور خارجه پاکستان هم‌چنین با تأکید بر آنکه یک افغانستان مسالمت‌آمیز و با ثبات در صلح منطقه‌ای نقش محوری دارد، بر حمایت “ثابت‌” از فرآیند صلح و مصالحه به رهبری افغانستان و به مالکیت آن‌ها، صحه گذاشت.

وی با اشاره به اینکه توافق صلح آمریکا و طالبان در ۲۹ فوریه ۲۰۲۰ بیانگر گام روبه‌جلوی قابل توجهی بوده است، بر اهمیت توافق سیاسی جامع، گسترده و کامل در جریان مذاکرات درون‌افغانی تأکید کرد.

قریشی در مورد مسأله دریای چین جنوبی نیز حمایت پاکستان از مذاکرات جاری را مورد تأیید قرار داد و تأکید کرد که طرفین درگیر ممکن است از طریق همفکری، راه‌حلی پیدا کنند.

وی در پایان اعلام کرد که پاکستان میزبانی مشترک بیست و چهارمین نشست رؤسای دانشگاه‌ها، کالج‌ها و مؤسسات دفاعی در مجمع منطقه‌ای آسه‌آن در ۲۰۲۱ را با مالزی بر عهده خواهد داشت.

انتهای پیام
 

منبع خبر

نوشته های مرتبط

تونس و آمریکا “طرح نقشه راه” همکاری نظامی را امضا کردند

پَرنیوز

گفت‌وگوی تلفنی اردوغان و امیر جدید کویت

پَرنیوز

نگرانی از شورش در داخل خاندان سلطنتی انگیزه تشکیل حزب اپوزیسیون سعودی است

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.