اخبار اقتصادی

پیش بینی نفت ۶۵ دلاری و طلای ۵ هزار دلاری

به گزارش تابناک به نقل از تسنیم، به نقل از اویل پرایس، همه گیری ویروس کرونا دو کالای با اهمیت را به دلایل مختلف مورد توجه قرار داده است. قیمت طلا در ماه اوت به بالاترین رقم رسید در حالی که قیمت نفت در ماه آوریل به خاطر کاهش تقاضا و افزایش ذخایر نفتی تا محدوده منفی سقوط کرد.

طلا و نفت هر دو بی ثباتی‌های بسیاری را در سال جاری میلادی داشته اند. قیمت نفت سال ۲۰۲۰ را با بیش از ۶۰ دلار در هر بشکه آغاز کرد و در آوریل به کمتر از ۲۰ دلار در هر بشکه رسید، حتی قیمت نفت خام آمریکا یک روز در این ماه تا محدوده منفی سقوط کرد و بعد در تابستان تا ۴۰ دلار در هر بشکه بالا رفت و از آن زمان در همین محدوده باقی مانده است. سقوط تقاضا باعث کاهش قیمت نفت می‌شود، در حالیکه افزایش بی ثباتی در اقتصاد و روند بهبود تقاضای نفت و همچنین ترس از موج دوم همه‌گیری ویروس کرونا سرمایه‌گذاران را به سمت سرمایه‌های ایمن از جمله طلا سوق داده است، به این ترتیب قیمت این فلز گرانبها در ماه اوت تا بالاترین رقم یعنی ۲۰۷۵ دلار در هر اونس افزایش یافت.

تحلیلگران عقیده دارند این نوسانات شدید در قیمت طلا و نفت فرصت‌هایی برای خرید به وجود آورده است. آن‌ها انتظار دارند قیمت طلا و نفت در میان مدت افزایش یابد.

این افزایش قیمت برای نفت به خاطر افزایش نگرانی در مورد متوقف شدن روند بهبود تقاضا، به سرعت طلا اتفاق نمی‌افتد. بانک‌های سرمایه‌گذاری و تحلیلگران انتظار دارند قیمت نفت طی یک تا دو سال آینده افزایش یابد مخصوصا اگر واکسن موثری برای ویروس کرونا در ۲۰۲۱ وارد بازار شود.

در مورد طلا، نرخ بهره پایین یا منفی و ادامه محرک‌های اقتصادی و این تصور که طلا پشتوانه‌ای در برابر بی ثباتی‌های اقتصادی با نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست، قیمت آن را بالا می‌برد.

بسیاری از تحلیلگران عقیده دارند این بی ثباتی‌های کوتاه مدت در مورد این کالا‌های با اهمیت یک فرصت است نه تهدید. برخی تحلیلگران دورنمای خوشبینانه‌ای برای طلا می‌بینند و انتظار دارند قیمت آن در میان مدت تا ۳۰۰۰ یا حتی ۵۰۰۰ دلار در هر اونس افزایش یابد. بانک مریل لینچ آمریکا انتظار دارد قیمت طلا تا ۲۰۲۲ به ۳۰۰۰ دلار برسد.

قیمت طلا در روز پنجشنبه در مقابل ضعف دلار و ثبات سیاست بانک مرکزی اروپا به بالاترین رقم طی یک هفته گذشته یعنی ۱۹۵۶ دلار در هر اونس رسید.

در این بین، دورنمای کوتاه مدت برای تقاضای نفت چندان به نفع قیمت آن نیست، ولی تحلیلگران عقیده دارند نفت می‌تواند در سال آینده میلادی حداقل ۱۰ درصد افزایش قیمت داشته باشد. بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساچز انتظار دارد قیمت نفت خام در سه ماهه سوم ۲۰۲۱ به ۶۵ دلار در هر بشکه برسد و سال آینده میلادی را با ۵۸ دلار در هر بشکه به پایان برساند.

بسیاری از بی ثباتی‌ها در مورد رشد اقتصاد جهان و بهبود تقاضای نفت قیمت آن را در کوتاه مدت در همین سطح پایین نگه می‌دارد، ولی باعث افزایش قیمت طلا به عنوان یک سرمایه ایمن می‌شود. بی ثباتی‌های سال جاری در قیمت نفت و طلا برای سرمایه گذاران خبر بدی نبوده است.

منبع خبر

نوشته های مرتبط

دستور وزیر کشور درمورد حل مشکلات واحد‌های تولیدی

پَرنیوز

تمدید مهلت پرداخت تسهیلات کرونایی و ودیعه مسکن

پَرنیوز

تورم در نیمه دوم سال به کدام سمت می رود؟

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.