اخبار بین الملل

آغاز بزرگترین عملیات تبادل اسیران در یمن 

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این روند مبادله اسیران که تحت نظارت سازمان ملل متحد و با تشکیلات لجستیکی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در حال انجام است، شامل حدود ۱۰۸۰ اسیر از میان سعودی‌ها و سودانی‌هایی می‌شود که نزد انصارالله گروگان بودند.

اولین هواپیماها از فرودگاه صنعا که تحت کنترل انصارالله است، بلند شدند.

یک مقام دولت مستعفی یمن به خبرگزاری فرانسه گفت: این روند آغاز شده است.

خبرنگار المیادین در صنعا گفت، دو هواپیمای وابسته به صلیب سرخ حامل اسیران نیروهای عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری دولت مستعفی یمن از فرودگاه صنعا بلند شدند.

در همین زمینه، فهمی الیوسفی، معاون وزیر اطلاع رسانی دولت صنعا به المیادین گفت: طرف مقابل در اجرای توافقات فریبکاری می‌کند. در معامله امروز ما اسیران نزد متجاوزین را نجات دادیم زیرا آنها تحت شکنجه هستند. ما با اسیران به نیکی و طبق قوانین تعامل با اسیران جنگ برخورد می‌کنیم.

به گفته وی، موفقیت پرونده اسیران مقدمه‌ای برای موفقیت دیگر پرونده‌های مندرج در توافقات سوئد است.

الیوسفی گفت، اسیرانی هستند که داخل زندان‌های سعودی کشته شدند و یا چه بسا اسیران دیگری که اعضایشان فروخته شد.

قرار است هواپیماهای دیگری از فرودگاه صنعا بلند شوند و صدها اسیر را به شهر سیئون در مرکز یمن که تحت کنترل دولت مستعفی است و همچنین فرودگاه ابها در جنوب عربستان سعودی منتقل کنند.

همچنین هواپیماهایی حامل صدها زندانی از صفوف انصارالله از فرودگاه سیئون به سمت صنعا پرواز کردند.

اولین هواپیمای حامل گروه نخست از اسیران آزاد شده ارتش و کمیته‌های مردمی یمن وارد فرودگاه بین‌المللی صنعا شد.

خبرنگار “المسیره نت” اظهار کرد: این هواپیما حامل ۱۰۸ زندانی آزاد شده بود که از فرودگاه سیئون در شهر اشغالی حضرموت وارد  شد و سه هواپیما پیرو آن از فرودگاه سیئون و فرودگاه ابها عربستان سعودی وارد خواهند شد.

مراسم استقبال رسمی از زندانیان آزاد شده هنگام ورود آنها به فرودگاه صنعا با استقبال هیئتی از دفتر عبدالملک بدرالدین حوثی، رهبر جنبش انصارالله و حضور تعداد زیادی از رهبران کشوری، غیرنظامیان و نظامیان به رهبری محمد علی الحوثی، عضو شورای عالی سیاسی یمن برگزار شد.

عبدالقادر المرتضی، رئیس کمیته امور اسیران تاکید کرد، تاکنون سه هواپیما حامل ۳۶۰ اسیر از اسیران ارتش و کمیته‌های مردمی یمن وارد فرودگاه صنعا شده‌اند و دو ساعت دیگر هم هواپیمای چهارم حامل ۱۱۰ اسیر خواهد رسید.

المرتضی تاکید کرد: فردا نیز ۲۰۰ اسیر از فرودگاه عدن به صنعا خواهند رسید و ما ۱۵۰ اسیر از صنعا آزاد خواهیم کرد. ما آماده ورود به مذاکرات جدید در خصوص توافقات جدید هستیم. امیدواریم تمام طرف‌ها با این پرونده تعامل انسانی داشته باشند.

این امر پس از آزادی دو شهروند آمریکایی در چارچوب معامله تبادل زندانیان با دولت مستعفی یمن صورت می‌گیرد و همزمان، عمان برای بازگشت ۲۵۰ یمنی از عمان و خارج از این کشور، دو پرواز به صنعا فرستاد.

انتهای پیام

منبع خبر

نوشته های مرتبط

توافق تقریبی بر سر پست‌های حاکمیتی؛ لیبی به پایان دوره گذار نزدیک می‌شود

پَرنیوز

وقوع انفجار و دستگیری باند داعش در کرکوک

پَرنیوز

چین و واتیکان توافقنامه تاریخی خود را تمدید کردند

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.