اخبار بین الملل

آمریکا هماهنگ‌کننده ویژه‌ برای تبت منصوب کرد

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد: رابرت دسترو، معاون وزیر امور خارجه در امور دموکراسی، حقوق بشر و کار مسئولیت این پست را نیز برعهده خواهد گرفت؛ پستی که از زمان آغاز دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۷ میلادی خالی بوده است.

پامپئو در بیانیه‌ای گفت: دسترو تلاش‌های آمریکا برای حمایت از مذاکره میان چین و دالایی‌لاما یا نمایندگانش را رهبری، از مذهب، فرهنگ و هویت زبانی تبتی‌ها محافظت و برای احترام به حقوق بشرشان تلاش خواهد کرد.

چین همواره از تعامل با هماهنگ‌کننده آمریکا در امور تبت امتناع کرده چرا که آن را مداخله‌ای در امور داخلی‌اش می‌داند.

این انتصاب در زمانی صورت می گیرد که روابط آمریکا-چین به خاطر طیفی از مسائل از جمله تجارت، تایوان، حقوق بشر، دریای چین جنوبی و ویروس کرونا به پایین‌ترین حد خود در دهه‌های اخیر رسیده است.   

چین در سال ۱۹۵۰ میلادی کنترل تبت را در اختیار گرفت؛ اقدامی که چین آن را به عنوان یک “آزادسازی صلح آمیز” که به این منطقه دور افتاده هیمالیایی کمک کرد تا گذشته فئودالیست خود را کنار بگذارد” توصیف می‌کند.

پامپئو گفت: آمریکا همچنان نسبت به اقدامات سرکوب‌گرایانه چین علیه تبتی‌ها نگران است.

وی در ماه ژوئیه گفته بود که آمریکا صدور ویزا برای برخی مقامات چینی را که در مسدود کردن دسترسی دیپلماتیک به تبت  و مشارکت در نقض‌های حقوق بشر دست داشته‌اند، محدود می‌کند.

پامپئو تاکید کرده بود که آمریکا از خودمختاری معنادار تبت حمایت می‌کند.

با این وجود، ترامپ در دوران ریاست جهوری‌اش بر خلاف باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا هرگز با دالایی لاما دیدار نکرده است.

انتهای پیام

منبع خبر

نوشته های مرتبط

اردوغان: از خرید اس ۴۰۰ صرف نظر نمی کنیم

پَرنیوز

رایزنی گریفیث و وزیر امور خارجه عمان درباره آتش‌بس در یمن

پَرنیوز

حضور خواننده مشهور اسرائیلی در دبی به دعوت خاندان حاکم امارات

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.