اخبار فرهنگی

بیانیه آلمان، فرانسه و لهستان درباره اقدامات ترکیه

به گزارش تابناک به نقل از فارس، وزرای خارجه آلمان، فرانسه و لهستان روز پنجشنبه بیانیه مشترکی را صادر و در بخشی از آن به اقدامات ترکیه در شرق دریایی مدیترانه اشاره کردند.

در این بیانیه از ترکیه خواسته شده از هرگونه اقدام یک جانبه در شرق مدیترانه خودداری کرده و آمادگی خود را برای مذاکرات نشان دهد.

در بیانیه مشترک این سه کشور عضو اتحادیه اروپا آمده است: «فرانسه، آلمان و لهستان مطابق با بحث و نتیجه‌گیری شورای اروپا در اول و دوم ماه اکتبر، تأکید می‌کنند که اتحادیه اروپا منافع استراتژیکی در یک محیط پایدار و امن در شرق [دریای]مدیترانه و توسعه یک رابطه همکاری و سودمند متقابل با ترکیه دارد.»

در ادامه همچنین آمده است: «کشور‌های ما از ترکیه می‌خواهند که از هرگونه اقدام یک جانبه در شرق [دریای]مدیترانه خودداری کرده و تمایل خود را برای مذاکرات با حسن نیت نشان دهد.»

وزرای خارجه آلمان، فرانسه و لهستان در این بیانیه همچنین عنوان کردند که از ادامه سریع مذاکرات، تحت نظارت سازمان ملل، به منظور حل و فصل جامع مسئله قبرس، در چارچوب این سازمان و مطابق با قطعنامه‌های مربوطه در شورای امنیت حمایت می‌کنند.»

طی ماه‌های گذشته، تنش‌ها در شرق دریای مدیترانه بر سر اقدامات ترکیه در قبال آغاز حفاری‌ها و فعالیت‌های اکتشافی در این منطقه آغاز شد.

روابط آتن و آنکارا مدتی است که بر سر مسئله ورود مهاجران و پناهجویان از خاک ترکیه به یونان و اقدام آنکارا در اعزام کشتی‌های حفاری به شرق مدیترانه به تیرگی گرویده و دو کشور همدیگر را به نقض حریم هوایی و دریایی هم متهم می‌کنند.

نوشته های مرتبط

مرگ مشکوک اعضای یک خانواده در مشهد

پَرنیوز

دستگیری عاملان اصلی نزاع دسته جمعی در بهمئی

پَرنیوز

اسرائیل مخالفتی با فروش سلاح‌های به امارات ندارد

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.