اخبار سیاسی

تصمیم بلغارستان برای ساخت رآکتور هسته‌ای جدید با فن‌آوری آمریکایی

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، بویکو بوریسوف نخست وزیر  بلغارستان روز سه شنبه گفت که کشورش در نظر دارد برای ساختن یک رآکتور هسته ای جدید در تاسیسات هسته ای ۲۰۰۰ مگاواتی واقع در شهر کوزلودوی بلغارستان از فناوری آمریکایی استفاده کند. 
بوریسوف گفت که این کشور به دنبال گسترش دادن دارایی های هسته ای اش بوده و می خواهد انتشار امواج گازهای گلخانه ای را با ساختن یک رآکتور جدید بر اساس فناوری بروزی که با سوخت هسته ای آمریکایی کار خواهد کرد، متوقف کند. 
وزارت انرژی این کشور گفته است که دولت بلغارستان قصد دارد روز چهارشنبه با شروع تحقیقاتی موافقت کند که گزینه های موجود برای ساختن متعلقات هسته ای جدید در تاسیسات کوزلودوی را جست و جو و بررسی خواهد کرد. 
بلغارستان در حال حاضر دو رآکتور هسته ای ساخت شوروی به نام های Unit ۵ و Unit ۶ در تاسیسات کوزلودوی دارد و به دنبال  سرمایه گذار برای پروژه Belene این کشور است که هدف دارد دو رآکتور هسته ای ۱۰۰۰ مگاواتی روسی را نصب کند. 
بوریسوف گفت: ما می خواهیم Unit ۷ را با یک فناوری کاملا متفاوت و با سوخت هسته ای متفاوت بسازیم. 
کار بر روی پروژه Belene به دلیل بحران ویروس کرونا متوقف شده است.  با این حال،  بوریسوف روز سه شنبه گفت که این پروژه هنوز هم مطرح است اما به دنبال گزینه های مختلف(برای ساخت آن)  است. 
تاسیسات کوزلودوی ۳۰ درصد از برق بلغارستان را تولید می کند. 
انتهای پیام

منبع خبر

نوشته های مرتبط

خزانِ امید آینده اسلام در غربت

پَرنیوز

آل محمد: قطعیت اجرایی سند امنیت قضایی اعتماد عمومی را جلب می کند

پَرنیوز

مهلت شرکت در همایش «مرز، مناسبات اجتماعی و توسعه فرهنگی» تمدید شد

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.