اخبار بین الملل

جمهوری‌خواهان اسپانیایی با خواسته “پیگرد قانونی پادشاه سابق” به خیابان‌ها آمدند

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، پادشاه سابق ۸۲ ساله اسپانیا از زمان ترک اسپانیا در ماه اوت، در امارات متحده عربی به سر می‌برد تا از سرافکنده کردن بیشتر پسرش “فلیپه ششم” خودداری کند.

“خوان موریلو”، معلم بازنشسته ۷۴ ساله، یکی از معترضانی که به صدها تظاهرکننده در “سویل” پیوسته بود، گفت: ما اینجا هستیم تا خواستار پیگرد قانونی پادشاه سابق فاسد و تشکیل یک جمهوری باشیم.

با وجود آنکه خوان کارلوس به طور رسمی تحت تحقیقات قرار ندارد، می‌تواند در دو تحقیق در اسپانیا و سوئد، هدف ادعای فساد مرتبط با قرارداد ۶.۷ میلیارد یورویی قطار پرسرعت سعودی که شرکت‌های اسپانیایی برنده آن بودند، قرار گیرد.

دادستان دیوان عالی اسپانیا در حال بررسی این است که تحقیقات فساد را به قرارداد قطار بسط داده و به طور رسمی خوان کارلوس را درگیر این پرونده کند.

پادشاه سابق اسپانیا اظهارنظر علنی در این رابطه نداشته اما وکیلش گفته است که او در صورت لزوم، در اختیار دادستان خواهد بود.

یک نظرسنجی که دوشنبه گذشته برای بستر رسانه مستقل، گروهی از روزنامه‌های چپ‌گرا منتشر شد، نشان داد که ۴۰.۹ درصد اسپانیایی‌ها طرفدار تأسیس جمهوری بودند، در حالی که ۳۴.۹ درصد گفتند از خانواده سلطنتی حمایت می‌کنند و ۲۴.۲ درصد هم گفتند نمی‌دانند.

یک نظرسنجی که در ماه اوت برای روزنامه طرفدار سلطنت ای‌بی‌سی منتشر شد، نشان داد که ۳۳.۵ درصد طرفدار جمهوری و ۵۶ درصد طرفدار سلطنت بودند، در حالی که ۶ درصد نمی‌دانستند طرفدار کدام هستند و ۴.۱ درصد هم بی‌تفاوت بودند.

انتهای پیام

منبع خبر

نوشته های مرتبط

ترکیه: در اعزام نیرو به قره‌باغ در صورت درخواست باکو تعلل نخواهیم کرد

پَرنیوز

ترامپ: نمی‌توان اجازه داد “کامالا هریس” بانوی اول آمریکا شود

پَرنیوز

واکنش باکو به اظهارات پاشینیان درباره نبود راه‌حل دیپلماتیک در قره‌باغ

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.