اخبار سیاسی

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۲۷ مهرماه

به گزارش ایسنا، جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به ریاست محمدباقر قالیباف برگزار شد و بررسی طرح استفساریه تبصره ۱ بند (ذ) ماده ۸۷ قانون برنامه ششم و لایحه الحاق یک تبصره به ماده ۱۰ قانون آئین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب (در امور مدنی)، لایحه موافقتنامه حمل و نقل بین‌المللی جاده‌ای مسافر و کالا بین ایران و سوئیس،‌ انتخاب ناظران در هیأت نظارت اندوخته اسکناس، هیأت نظارت بر چاپ و تحویل اوراق بهادار و شورای برنامه ریزی و توسعه استان‌ها در ۱۱ استان و … در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.

واکنش قالیباف به گرانی‌ها و پایان محدودیت‌های تسلیحاتی

رییس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور جلسه علنی با بیان اینکه گرانی‌های افسارگسیخته در بیشتر کالاهای ضروری و مورد نیاز مساله امروز همه مردم است، گفت: این یک واقعیت تلخ است که رکوردشکنی‌های نگران کننده قیمت ارز و تورم لجام گسیخته زندگی را بر مردم سخت کرده است.

وی همچنین با اشاره به انقضای محدودیت‌های تسلیحاتی مقرر در قطعنامه ۲۲۳۱ گفت: موعد این قطعنامه امروز است این موضوع بدون شک برای آمریکا یک شکست قابل توجه بود.

محمدباقر قالیباف در ادامه درگذشت والده و اخوی سه تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی را تسلیت گفته و خواستار آمرزش و غفران الهی برای آنان شد.

علی نیکزاد، نایب رئیس مجلس هم توضیحاتی درباره قطع میکروفون ناطقان در مجلس ارائه کرد و گفت: به دلیل زمان بندی الکترونیکی که برای ناطقان میان دستور پیش بینی شده میکروفون به صورت خودکار قطع می‌شود. لازم است نمایندگان در زمان نطق میان دستور خود زمان را در نظر بگیرند، چرا که نهایتا ۱۵ ثانیه پس از اتمام زمان نطق، دستگاه به صورت خودکار میکروفون آنها را قطع می‌کند.

ناطقین امروز مجلس

بسطامی: آیا اهداف مبتنی بر مطالبات مردم پس از گذشت ۴ ماه از مجلس محقق شده است؟

جعفری بروجنی: هزینه سازش از مقاومت بیشتر است

حسینی کیا: پر کشیدن مرغ از سفره مردم حاصل بی‌تدبیری‌هاست

صالحی دارانی: سران قوا به فکر نان شب محرومان باشند

فرزانه: باید هرچه زودتر ساختار نظام اداری را به نفع مردم تغییر دهیم

***

نمایندگان در ادامه جلسه امروز مجلس طرح استفساریه پرداخت مزایای شاغلان مناطق جنگی به بازنشستگان را جهت بررسی بیشتر به کمیسیون اجتماعی ارجاع دادند.

همچنین سازوکار تبدیل وضعیت استخدام ایثارگران که در زمان حاکمیت قانون برنامه پنجم توسعه به صورت غیر از استخدام رسمی به کار گرفته شده‌اند، تعیین شد.

برای رفع ایراد شورای نگهبان نیز ماده واحده لایحه اصلاح قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب حذف شد.

نمایندگان مجلس تقاضای دولت برای بررسی لایحه الحاق یک تبصره به ماده ۱۴ قانون صدور چک را به صورت دو فوریتی بررسی کرده اما با آن مخالفت کردند. در نهایت نمایندگان با بررسی این لایحه به صورت یک فوریت موافقت کردند.

در جریان بررسی دو فوریت طرح حمایت مالی از افشاگران فساد، نمایندگان تاکید داشتند که یکی از راه‌های مبارزه با فساد حمایت از افشاگران است  و مجلس انقلابی باید در مسیر مبارزه با فساد با جدیت گام برداشته و از افشاگران فساد حمایت همه جانبه کند.

در ادامه تقاضای عده ای از نمایندگان برای بررسی طرح حمایت مالی از افشاگران فساد به صورت دو فوریتی را بررسی و با آن مخالفت شد. در نهایت نمایندگان با ۱۷۵ رای موافق با بررسی این طرح به صورت یک فوریت موافقت کردند.

اخطارها و تذکرات امروز نمایندگان مجلس

نماینده خلخال: حل مسائل اقتصادی باید در اولویت مجلس باشد

قالیباف در پاسخ به نیک بین: امشب و روز چهارشنبه گرانی‌ها را بررسی می‌کنیم

شریعتی: چرا طرح تامین کالاهای اساسی در دستور کار صحن قرار نگرفته است؟

نوری: پایان تحریم تسلیحاتی مرهون برجام است

نماینده ساری: رئیس‌جمهور پاسخگوی وضعیت ارز و تورم باشد

بدری: مجلس یازدهم برنامه مشخصی ندارد

نماینده مردم همدان: ادعای ساخت داروی قطعی درمان کرونا در برخی استان‌ها

سلیمی خواستار ورود دیوان محاسبات به هزینه کردهای کرونایی دولت شد

انتقاد احمدی بی‌غش از عملکرد هیات رئیسه مجلس

رحیمی جهان‌آبادی: مجلس باید برای حل بحران‌های کشور برنامه‌ریزی کند

پاک‌فطرت: مجلس و دولت برای ثبات بخشیدن به بازار ورود جدی داشته باشند

***

نمایندگان در جلسه علنی امروز با ۱۸۳ رای موافق، ۱۱ رای مخالف و ۷ رای ممتنع از مجموع ۲۴۸ نماینده حاضر در مجلس با تصویب لایحه موافقت نامه حمل و نقل بین المللی جاده‌ای، مسافر و کالا بین دولت جمهوری اسلامی ایران و شورای فدرال سوئیس موافقت کردند.

انتخاب دو نماینده جهت عضویت در هیات نظارت بر اندوخته اسکناس در دستور کار جلسه علنی قرار گرفت که نمایندگان عفت شریعتی را با ۱۰۹ رای و انور حبیب‌زاده را با ۹۲ رای از مجموع ۱۶۳ رای به عنوان عضو هیات نظارت بر اندوخته اسکناس انتخاب کردند.

همچنین احمدنژاد نماینده مردم خرمشهر در مجلس را با ۱۱۴ رای به عنوان عضو ناظر در هیات نظارت بر چاپ و تحویل اوراق بهادار انتخاب شد.

نتایج انتخابات شورای برنامه ریزی و توسعه استان ها در ۱۱ استان نیز اعلام شد این نتایج از مجموع ۱۶۲ رای اخذ شده است. 

محسن دهنوی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز یکشنبه موارد اعلام وصولی را به شرح زیر قرائت کرد و از اعلام وصول ۸ سوال از وزیر خارجه خبر داد.

نماینده مردم اصفهان هم با طرح سوالی از دو وزیر علوم و بهداشت درباره سرنوشت ساخت خوابگاه‌های متاهلی گفت: همواره دانشجویان متاهل در خصوص خوابگاهها انتظارات و دغدغه‌هایی داشته‌اند که وزارتخانه‌های مربوطه باید در این خصوص پاسخی قانع کننده و عملیاتی ارائه کنند.

انتهای پیام

نوشته های مرتبط

جایگاه زن در فرهنگ اسلامی، دغدغه‌ها را نسبت به زندانی بودن او مضاعف می‌کند

پَرنیوز

طرح برق امید، کاهش دهنده هزینه‌های زیست محیطی برای کشور

پَرنیوز

خطیب زاده: توهین به ارزش‌های اسلامی و عقاید مسلمانان غیر قابل قبول است

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.