اخبار بین الملل

خلیلزاد: طالبان با “شروع مجدد” در تعهداتش با هدف کاهش خشونت موافقت کرده است

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، در یک هفته گذشته شبه نظامیان طالبان دست به حملات گسترده‌ای در استان هلمند افغانستان زده و تلاش کردند مرکز این استان را تصرف کنند و بر اثر این درگیری‌ها هزاران غیرنظامی آواره شدند.

زلمای خلیلزاد، فرستاده ویژه آمریکا در توئیتر عنوان کرد، او و ژنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان چندین نشست را با طالبان داشته‌اند.

وی اظهار کرد: ما توافق کردیم تا به شروع مجدد اقدامات از طریق پایبندی سفت و سخت به اجرای تمامی عناصر توافق آمریکا و طالبان و تمامی تعهدات ایجاد شده بپردازیم.

وی افزود: در حال حاضر تعداد بسیار بالایی از افغانها دارند جانشان را از دست می‌دهند. با این شروع مجدد ما انتظار داریم این تعداد به میزان چشمگیری کاهش یابد.

چند روز پیش آمریکا در حملات هوایی علیه طالبان در آغاز حمله به هلمند مشارکت کرد؛ حمله‌ای که در جریان آن نیروهای طالبان چند ایست بازرسی مهم را تصرف کرده و به مرکز استان نزدیک شدند.

در توافق ماه فوریه آمریکا و طالبان عنوان شد، نیروهای خارجی تا مه ۲۰۲۱ افغانستان را در ازای تضمین‌های ضد تروریسم از سوی طالبان ترک خواهند کرد.

همچنین عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی آشتی ملی افغانستان هم در مصاحبه‌ای که در فایننشال تایمز انتشار یافت گفت، توئیت چند روز پیش دونالد ترامپ که در آن خواستار خروج کل نظامیان آمریکایی از افغانستان تا کریسمس آتی شد، به طالبان دست بالاتر را در مذاکراتش با دولت کابل داده است.

او عنوان کرد: هیچ کس هیچ شفافیتی ارائه نکرده است. او بیان داشت: طالبان ممکن است آن را به نفع خودشان دیده و در صورتی که آمریکا خارج شود به زور دوباره برگردند.

یک مقام دولت افغانستان که نامش را فاش نکرد هم گفت، درخواستهای ترامپ در توئیتر “غیرعملی” هستند.

انتهای پیام

منبع خبر

نوشته های مرتبط

ورود کاروان نظامی جدید ترکیه به ادلب

پَرنیوز

آغاز مرحله اول انتخابات پارلمانی مصر در میان تدابیر شدید امنیتی

پَرنیوز

تشکیل یک تشکل پارلمانی اهل تسنن در عراق با پنج حزب

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.