اخبار بین الملل

درگیری معترضان با نیروهای امنیتی لبنان در سالروز اعتراضات این کشور

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه رأی الیوم، معترضان در اولین سالروز انقلاب ۱۷ اکتبر در مرکز بیروت تجمع کرده و به سمت مقر پارلمان سنگ پرتاب کردند. آن‌ها برای ورود به پارلمان تلاش کردند.

نیروهای امنیتی نیز با گاز اشک‌آور مانع از ورود معترضان به داخل پارلمان شدند و آن‌ها را از مرکز بیروت دور کردند.

فعالان جنبش مردمی لبنان ظهر شنبه تظاهراتی را در خیابان‌های بیروت به سمت بندر بیروت برگزار کردند. فعالان از مناطق مختلف لبنان از شمال، شرق و جنوب با در دست داشتن پرچم‌های لبنان، پلاکاردها و بلندگوهایی در اولین سالروز انقلاب ۱۷ اکتبر شرکت کردند.

فعالان از میدان شهدا به سمت وزارت کشور، بانک مرکزی لبنان و مقر پارلمان حرکت کردند. آن‌ها در بندر بیروت تجمع کرده و شعله انقلاب را به عنوان نماد و یادبود قربانیان انفجار بندر بیروت برافروختند.

معترضان همچنین از مسئولان سیاسی لبنان به شدت انتقاد کرده و از شهروندان خواستند به خیابان‌ها بیایند. آن‌ها بر خواسته‌های خود درباره دولت مستقل و برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام، انجام اصلاحات، محاکمه فاسدان و سارقان و استرداد اموال به غارت رفته و محاکمه عاملان انفجار بندر بیروت تأکید کردند.

شرکت کنندگان تأکید کردند که مقامات سیاسی را محاکمه خواهند کرد و تا قبل از سقوط نظام حاکم دست برنخواهند داشت.

فعالان خواهان دولت مدنی و استعفای رئیس بانک مرکزی لبنان شدند.

لبنان از سال ۲۰۱۹ شاهد بحران‌های پیاپی است. شیوع کرونا و انفجار بندر بیروت نیز بحران اقتصادی در این کشور را افزایش داده است. بحران‌های پیاپی در لبنان باعث استعفای دولت شد و تاکنون گروه‌های سیاسی نتوانسته‌اند به توافقی درباره تشکیل دولت دست یابند. 

جمعه نیز یان کوبیش، هماهنگ کننده ویژه دبیرکل سازمان ملل در لبنان گفت: نیازهای مشروع لبنانی‌ها طی یک سال وحشتناک برآورده نشد و به طور کلی به فراموشی سپرده شد. مقامات سیاسی بارها به اجرای این اصلاحات تعهد دادند اما به آن عمل نکردند.

انتهای پیام

منبع خبر

نوشته های مرتبط

اردن به سفیر فرانسه: اهانت به احساسات مسلمانان را رد می‌کنیم/ قطر هم محکوم کرد

پَرنیوز

موساد واکسن چینی ضد کرونا را به اراضی اشغالی برده است

پَرنیوز

تفاهم‌نامه همکاری امنیتی میان قطر و لیبی امضا شد

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.