اخبار بین الملل

درگیری معترضان تایلندی با پلیس هنگام عبور کاروان سلطنتی

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، در میان دستگیر شدگان یک رهبر اعتراض به نام “جاتوپات بونپاتاراراکسا” و یک خواننده با نام “چایامورن کائویبونپان”، حضور داشتند. به گفته پلیس، افرادی که دستگیر شده‌اند به طور مناسب مورد اتهام قرار می‌گیرند.

“آنوچا بوراپاچای”، سخنگوی دولت تایلند به رویترز گفت: معترضان ممکن است امروز شاهد قانون نبوده باشند بنابراین پلیس باید به نحوی رفتار می‌کرد که نظم را برگرداند و به طرز نامناسبی رفتار نکرد.

چنین مخالفت علنی با سلطنت اخیراً در تایلند شروع شده و در آستانه تازه‌ترین تظاهرات برنامه‌ریزی شده ضددولتی، اتفاق می‌افتد.

اعتراضات که سه ماه ادامه داشته، نمایانگر بزرگ‌ترین چالش طی سال‌های استقرار یک دستگاه سیاسی، تحت سلطه ارتش و کاخ است.

معترضان خواهان قانون اساسی جدید و حذف “پرایوت چان-اوچا”، نخست‌وزیر فعلی و رهبر نظامی سابق هستند.

آن‌ها همچنین خواستار محدودیت قدرت سلطنت و شکستن تابوی دیرینه انتقاد از خانواده سلطنتی، که هنوز مورد احترام بسیاری از مردم است، هستند.

کاخ سلطنتی تایلند هیچ واکنشی به اعتراضات یا خواسته‌های اصلاح سلطنتی نشان نداده است.

به عنوان نشانی از محبوبیت جاری پادشاه در میان بسیاری از تایلندی‌ها، پادشاه و ملکه تایلند اواخر روز سه‌شنبه کاخ را ترک کرده و لبخندزنان با هزاران هواداری که در سالگرد فوت پدر پادشاه در باران انتظار آن‌ها را می‌کشیدند، احوال‌پرسی کردند.

اوایل همان روز و ساعت‌ها قبل از آنکه کاروان سلطنتی قرار باشد از محل یادمان دموکراسی تایلند عبور کند، معترضان صف پلیس را هل داده بودند و به آن‌ها رنگ آبی پرتاب کردند.

پلیس چادر معترضان را تخریت و برخی از آن‌ها را به خودروهای پلیس کشاند.

بعد از این درگیری، کاروان سلطنتی از سمت دیگر خیابان عبود کرد. معترضان دست‌های خود را به نشانه درود سه‌انگشتی مبارزات ضددولتی بالا بردند و خواستار آزادی بازداشت‌شدگان شدند.

انتهای پیام

نوشته های مرتبط

سفیر روسیه در واشنگتن: به استقرار سلاح‌های آمریکایی در آسیا و اقیانوس آرام پاسخ می‌دهیم

پَرنیوز

تلاش آمریکا برای تبدیل روسیه به یک “شریک دوست”

پَرنیوز

آغاز مجمع عمومی حزب کمونیست چین و احتمال رونمایی از “چشم انداز ۲۰۳۵”

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.