اخبار بین الملل

رئیس‌جمهوری آذربایجان: با هر کشوری که قره‌باغ را به رسمیت بشناسد، قطع رابطه می‌کنیم

به گزارش ایسنا، الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان در مصاحبه با روزنامه هابرترک تاکید کرد: روابط دیپلماتیک باکو با هر کشوری که بخواهد جمهوری ناگورنو-قره‌باغ را به رسمیت بشناسد، قطع می‌شود. او همچنین به این نکته اشاره کرد که تاکنون هیچ کشوری در جهان، روابط با این منطقه برقرار نکرده است.

او گفت اطمینان دارد که هیچ کشوری چنین کاری نخواهد کرد.

علی‌اف همچنین گفت، در صورتی می‌توان نیروی صلحبان در قره‌باغ مستقر کرد که با رضایت باکو و ایروان باشد. لاوروف گفته است صلحبان‌های روس باید در قره‌باغ حاضر باشند تا از برقراری آتش‌بس اطمینان حاصل شود. او گفت که تصمیم نهایی بر عهده باکو و ایروان است. او همچنین گفت بدون سازش سیاسی میان دو کشور، هرگونه راه‌حل نظامی برای این درگیری کارآمد نخواهد بود.  

رئیس جمهوری آذربایجان بار دیگر بر لزوم مشارکت ترکیه در مذاکرات مرتبط با قره‌باغ تاکید کرد و گفت این درگیری بدون مشارکت آنکارا حل و فصل نمی‌شود؛ ایده‌ای که با مخالفت وزیر خارجه روسیه همراه شد.

رئیس‌جمهوری آذربایجان همچنین گفت، جنگنده‌های اف-۱۶ پس از رزمایش‌ها در کشورش باقیمانده است اما او قصد ندارد از آنها در عملیات‌های نظامی در قره‌باغ استفاده کند.

علی‌اف تاکید کرد که جمهوری آذربایجان و ارمنستان دشمن نیستند. رئیس‌جمهوری آذربایجان همچنین گفت، عملیات‌های نظامی کشورش برای آزادی اراضی در قره‌باغ ادامه می‌یابد.

الهام علی‌اف همچنین گفت، حملات احتمالی ایروان به خط لوله‌های نفت جمهوری ‌آذربایجان بدون پاسخ باقی نخواهد ماند. علی‌اف گفت: ارمنستان برای حمله و تحت کنترل گرفتن خط لوله‌های ما تلاش می‌کند. اگر ارمنستان برای در اختیار گرفتن خط لوله‌های ما در آنجا اقدامی بکند، به شما می‌گویم که نتیجه آن برای آنها بسیار سنگین خواهد بود.

درگیری‌های تازه در داخل و اطراف قره‌باغ، از زمان آتش‌بس ۱۹۹۴ که به جنگی در این منطقه با دست‌کم ۳۰ هزار کشته پایان داد، بی‌سابقه بوده است.  

انتهای پیام

منبع خبر

نوشته های مرتبط

سیاست‌مدار فراری ونزوئلا خواستار محکومیت جهانی “مادورو” شد

پَرنیوز

بشار الجعفری: ترکیه تروریسم را به سراسر منطقه صادر می‌کند

پَرنیوز

بی اعتمادی آمریکایی‌ها به مقام‌ها رو به افزایش است

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.