اخبار بین الملل

رئیس حزب القوات اللبنانیه: ۱۵ هزار نیرو دارم که آماده مقابله با حزب‌الله هستند

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه الاخبار لبنان، ولید جنبلاط، رئیس حزب سوسیال ترقی‌خواه لبنان روز گذشته در گفت‌وگو با نانسی السبع، گزارشگر شبکه “الجدید” گفت، هر فردی از هر طایفه‌ای به ماجراجویی نظامی فکر کند، دیوانه است. وی این حرف را از روی باد هوا نگفت یا صرفا یک پاسخ به گزارشگر شبکه الجدید نبود. جنبلاط در واقع به حرف‌هایی فکر می‌کرد که اخیرا از سمیر جعجع، رئیس حزب القوات اللبنانیه شنیده بود. جعجع در مراسمی در منزل نعمه طعمه، از نمایندگان پارلمان به جنبلاط طرح استعفای نمایندگان دو حزب از پارلمان را داد اما جنبلاط رد کرد. جعجع گفت که تا پایان به مقابله با حزب‌الله ادامه خواهد داد. وی گفت: من ۱۵ هزار نیرو دارم و قادر به مقابله با حزب‌الله هستیم که به خاطر اوضاع لبنان و منطقه از ضعف بزرگی رنج می‌برد.

زمانی که جنبلاط نسبت به خطر آنچه جعجع می‌گوید، هشدار داد. جعجع گفت: ما امروز قوی‌تر از دوره بشیر الجمیل، از روسای جمهوری پیشین لبنان هستیم و حزب‌الله ضعیف‌تر از یاسر عرفات، رئیس فقید تشکیلات خودگردان فلسطین است.

جعجع رویکرد سیاسی خود را ارائه و در آن تأکید کرد که از سوی آمریکا، عربستان، امارات و کشورهای دیگر حمایت می‌شود اما حزب‌الله ضعیف‌تر از قبل شده است و امتیاز می‌دهد.

جنبلاط رویکرد جعجع را تأیید نکرد و با تعجب و آشفتگی از پیش‌بینی‌های فرماندهی که هیچ‌گاه پیروز نبوده، از منزل طعمه خارج شد. رئیس حزب سوسیال ترقی‌خواه به بعضی از دوستانش آنچه را شنیده بود، گفت. وی گفت که چه بسا این نشانه خطرناکی برای برهم زدن اوضاع لبنان باشد.

ماجراجویی جدید جعجع به نظر می‌رسد در سطح امنیتی نیز از طریق استقرار نیروهایش در برخی مناطق انجام شده است. وی روز ۱۸ اکتبر ۲۰۱۹ از اعضای حزبش خواست در تحرکات مردمی بدون پرچم یا شعارهای حزبی شرکت کنند. جعجع پشت انتفاضه  ۱۷ اکتبر مخفی شد تا آمادگی نیروهایش را برای استقرار و سیطره بیازماید. بعد از آن انفجار بندر بیروت رخ داد و نیروهای جعجع حضور مخفیانه خود را به حضور علنی تغییر دادند: از نمایش تقریبا نظامی در الجمیزه گرفته تا استقرار مسلحانه به بهانه تیراندازی در هوا در تشییع جنازه یکی از قربانیان انفجار بندر بیروت در عین الرمانه. در الاشرفیه، عین الرمانه و دیگر مناطق القوات اللبنانیه استقرار تقریبا امنیتی خود را حفظ می‌کنند.

انتهای پیام

منبع خبر

نوشته های مرتبط

حمله هوایی افغانستان به طالبان با ۱۲ کشته/ کابل خبر کشته شدن کودکان را بی‌اساس خواند

پَرنیوز

سعد حریری مامور تشکیل کابینه لبنان شد

پَرنیوز

ناتو: طرف درگیری‌های قره‌باغ نیستیم

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.