اخبار فرهنگی

رد پای پلنگ ایرانی در روستای خواف

به گزارش تابناک به نقل از فارس، سعید توانا از ثبت تصاویری تازه از پلنگ ایرانی در ارتفاعات روستای دردوی خبر داد و گفت: در پی اطلاع‌رسانی خبر شکار یک رأس بز توسط پلنگ از گلۀ دامداران روستای دردوی، محیط‌بانان شهرستان بلافاصله به محل اعزام و پس از حضور در محل اتلاف حیوان، منطقه مورد رصد دقیق قرار گرفت. پس از تلاشی یک ساعته یک قلاده پلنگ در ارتفاعات منطقه مشاهده و توسط محیط‌بانان تصویربرداری شد و به منظور پیشگیری از بروز تعارضات پلنگ و انسان، چوپانان محلی بار دیگر از سوی محیط بانان تحت آموزش قرار گرفتند تا چنانچه با این گربه سان ارزشمند مواجه شدند اقدام مناسب انجام دهند.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست خواف ادامه داد: تخریب زیستگاه و فعالیت‌های گسترده معدنی در جوار منطقه دردوی از یکسو و هدایت گله دام‌ها توسط چوپانان به قلل ارتفاعات و قلمرو پلنگ از سوی دیگر باعث حمله به دام‌ها و ایجاد خسارت به دامداران محلی شده است. محیط‌بان حمیدرضا عظیم‌پور و محیط‌بان غلامرضا یعقوبی موفق شدند از این گونه ارزشمند تصویربرداری کنند.

پلنگ ایرانی یکی از بزرگترین زیرگونه‌های پلنگ است که بومی غرب آسیا محسوب می‌شود و در فهرست سرخ اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت(IUCN ) در طبقه جانوران در معرض خطر انقراض قرار دارد. اندازه‌ و رنگ پوشش بدن پلنگ ایرانی در مناطق مختلف و در گستره پراکنش پلنگ در ایران، تفاوت قابل توجهی با یکدیگر دارد. طول بدن پلنگ‌ها بطورکلی به ۱۶۰ و گاهی هم به ۱۸۰ سانتی‌متر می‌رسد و طول دُم آنها ۱۱۰ سانتی‌ متر است. وزن پلنگ ایرانی تا ۹۰ کیلوگرم است و ارتفاع آن تا شانه به ۷۵ سانتی‌متر می‌رسد.

نوشته های مرتبط

جهانگیری: با عوامل اجتماع مشهد برخورد شود

پَرنیوز

داستان پرسپولیس و برانکو تمام شد

پَرنیوز

مدیرعامل باشگاه پرسپولیس مشخص شد

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.