اخبار بین الملل

عدم حمایت احزاب مسیحی لبنان از نخست وزیری حریری

به گزارش ایسنا، روزنامه رای الیوم نوشت، سعد حریری، نخست وزیر سابق لبنان که در جریان تظاهرات مردمی سال ۲۰۱۹ استعفا کرد، اخیرا اعلام کرده آماده رهبری دولتی است که اصلاحات پیشنهادی فرانسه را اجرایی کند تا لبنان بتواند کمک های بین المللی را که به آنها نیاز مبرم دارد، به دست آورد.

اما حریری بارزترین سیاستمدار اهل سنت لبنان نتوانست حمایت دو حزب اصلی مسیحی جریان ملی آزاد و حزب القوات اللبنانیه را به دست آورد.

قرار بود رایزنی های پارلمانی برای تعیین نخست وزیر جدید روز پنجشنبه برگزار شود اما میشل عون، رئیس جمهوری لبنان بنا به درخواست برخی از فراکسیون های پارلمانی این نشست را به تعویق انداخت.

جریان آزاد ملی به ریاست جبران باسیل داماد عون اعلام کرد، نمی تواند از شخصیتی سیاسی مانند حریری حمایت کند زیرا پیشنهاد امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه تشکیل دولت اصلاحات و هدایت آن توسط “متخصصان” است.

وی در بیانیه ای افزود، به همین دلیل شورای سیاسی بر عدم نامزدی سعد حریری برای پست نخست وزیری اجماع دارد. به تعویق افتادن رایزنی های پارلمانی باعث نمی شود حزب در موضع خود تجدید نظر کند.
 
با این حال اگر حزب الله لبنان و متحدش جنبش امل از حریری حمایت کنند او می تواند با اکثریت آرای پارلمان متصدی پست نخست وزیری شود اما عدم حمایت دو حزب مسیحی از وی، در بهترین حالت به او قدرت شکننده ای برای مقابله با بدترین بحران لبنان از زمان جنگ داخلی می دهد که بین سال های ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ رخ داد.

انتهای پیام

منبع خبر

نوشته های مرتبط

پیام رئیس جمهور عراق به گوترش: نبرد علیه تروریسم ادامه دارد/ عاملان فساد محاکمه می شوند

پَرنیوز

واکنش سازمان همکاری اسلامی و کویت به اظهارات اسلام ستیزانه ماکرون

پَرنیوز

ورود کاروان نظامی جدید ترکیه به ادلب

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.