اخبار بین الملل

مخالفت کشورهای اروپایی با طرح‌های جدید شهرک‌سازی در سایه عادی‌سازی با امارات و بحرین

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، کشورهای انگلیس، فرانسه، آلمان، ایتالیا و اسپانیا در بیانیه مشترکی که وزارت خارجه انگلیس امروز (جمعه) منتشر کرد، نگرانی شدید خود را از طرح‌های رژیم صهیونیستی برای ساخت بیش از ۴.۹ هزار واحد مسکونی جدید در کرانه باختری ابراز کرده و تاکید کردند، توسعه دامنه شهرک‌سازی‌ها به منزله نقض قوانین بین‌المللی بوده و تهدیدی بزرگ برای فرصت‌های دستیابی به راه‌حل قابل اجرای تشکیل دو کشور که می‌تواند صلحی عادلانه و پایدار را برای هر دو طرف درگیر به ارمغان بیاورد، ایجاد می‌کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: طرح‌های جدید “اسرائیل” با توجه به توافق عادی‌سازی با امارات و بحرین، یک گسترش حضور ناکارآمد محسوب می‌شود.

همچنین در این بیانیه هشدار داده شده که این طرح‌های جدید موجب تضعیف تلاش‌هایی می‌شود که برای اعتمادسازی میان دو طرف و آماده کردن شرایط برای ازسرگیری گفتگو میان آنها انجام می‌شود.

در بیانیه مذکور از دولت تل‌آویو خواسته شده فوراً تمامی فعالیت‌های شهرک‌سازی و نیز عملیات‌های تخلیه و تخریب ساختمان‌های فلسطینی در قدس شرقی و کرانه باختری را متوقف کند.

این پنج کشور اروپایی در بیانیه مشترک خود اجرای کامل قطعنامه شماره ۲۳۳۴ شورای امنیت را خواستار شده و تاکید کردند هرگونه تغییری در مرزهای چهارم ژوئن ۱۹۶۷ به ویژه در ارتباط با قدس را که دو طرف درباره آن توافق نکنند، به رسمیت نمی‌شناسند.

در بیانیه یاد شده ضمن تاکید بر اینکه توقف طرح‌های اسرائیلی برای الحاق بخش‌هایی از اراضی اشغالی فلسطین باید اقدامی دائمی باشد، از هر دو طرف درگیر خواسته شده از اقدامات یک جانبه خودداری کرده و روندی معتبر و مذاکراتی مستقیم درباره مسائل وضعیت نهایی را از سر بگیرند.

انتهای پیام

منبع خبر

نوشته های مرتبط

ترکیه: در اعزام نیرو به قره‌باغ در صورت درخواست باکو تعلل نخواهیم کرد

پَرنیوز

ترامپ: نمی‌توان اجازه داد “کامالا هریس” بانوی اول آمریکا شود

پَرنیوز

واکنش باکو به اظهارات پاشینیان درباره نبود راه‌حل دیپلماتیک در قره‌باغ

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.