اخبار بین الملل

مهلت ۲۴ ساعته آمریکا به سودان برای عادی‌سازی با رژیم صهیونیستی/ زمزمه‌هایی از موافقت خارطوم

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه خبری روسیا الیوم، ماه گذشته میلادی رسانه‌های اسرائیلی از وجود درخواستی برای برگزاری نشست سه جانبه در ابوظبی میان مسؤولان آمریکایی، اماراتی و سودانی در خصوص توافق عادی‌سازی روابط میان خارطوم و تل‌آویو خبر داده بودند.

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تلاش دارد تا خارطوم را به دلیل عادی‌سازی روابطش با دولت رژیم صهیونیستی و امضای «توافق صلح» در مقابل حذف نام سودان از لیست کشورهای حامی تروریسم تحت فشار قرار دهد.

در آخرین پیشنهاد آمده است، آمریکا برای خارج کردن نام سودان از لیست کشورهای ممنوع السفری به موجب فرمان اجرایی ۹۹۸۳ صادره در ژانویه گذشته که شامل ویزاهای گرین کارت می‌شود، تلاش خواهد کرد.

واشنگتن در این پیشنهاد بر عزم و اراده خود برای تسهیل سرمایه‌گذاری ویژه در سودان از طریق اصلاحات لازم در قانون صلح دارفور در سال ۲۰۰۶ و میزبانی‌اش از کنفرانس سرمایه گذاری در سودان تاکید کرد.

واشنگتن همچنین متعهد به صادرات گندم، دارو و کمک‌های دیگر به سودان علاوه بر حذف سه میلیارد دلار بدهی به آمریکا تا آغاز سال مالی شد که در اکتبر ۲۰۲۱ آغاز می‌شود.

آمریکا تلاش‌ها برای برگزاری نشستی با باشگاه پاریس به همراه طلبکاران جهت رایزنی برای کاهش بار بدهی‌ها را راهبری خواهد کرد.

به رغم اتخاذ اقداماتی برای بهبود روابط دو جانبه گسترده آمریکا با سودان به ویژه از طریق لغو برخی تحریم‌های اقتصادی در دوره باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا و در دوره دونالد ترامپ اما قرار گرفتن سودان در لیست کشورهای حامی تروریسم همچنان یک مانع بزرگ در جهت تسهیل وضعیت اقتصادی کنونی این کشور است.

از سوی دیگر، شبکه خبری i24news گزارش داد، شورای حاکمیتی سودان در نشستی که عصر روز چهارشنبه برگزار شد، تصمیم به عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی گرفته است، رایزنی سختی در این نشست انجام شد اما در نهایت شورای حاکمیتی سودان این تصمیم را اتخاذ کرد.

رسانه‌های سودانی اعلام کردند که در نظام سودان بر سر عادی‌سازی روابط با دولت رژیم صهیونیستی اختلاف و دودستگی وجود دارد، به طوری که عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیتی سودان و برخی از اعضای این شورا و اعضای دولت حامی عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی هستند اما اعضای احزاب سیاسی، وزراء و شهروندان این کشور از جمله آنها عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان مخالف عادی سازی روابط با دولت اسرائیل هستند.

انتهای پیام

منبع خبر

نوشته های مرتبط

آمادگی مشروط عربستان برای پرداخت غرامت به آمریکا به جای سودان

پَرنیوز

۴ سال برخوردهای بهت‌آور ترامپ با رهبران جهان

پَرنیوز

معافیت‌های تحریمی سازمان ملل برای کمک‌رسانی در کره‌شمالی

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.