اخبار سیاسی

نیویورک تایمز: تحریم‌های دولت ترامپ علیه ایران در بحبوحه کرونا بی‌رحمی است

به گزارش ایسنا،  روزنامه نیویورک تایمز در پی تحریم‌های جدیدی که وزارت خزانه‌داری آمریکا هفته گذشته بر بانک‌های ایرانی اعمال کرد، در گزارشی نوشت: در سال ۲۰۰۳ وقتی زلزله بم منجر به جان باختن هزاران نفر شد،  جورج دبلیو بوش چندین سال دشمنی را کنار گذاشت و تجهیزات پزشکی و ناجی‌هایی را از راه هوایی ارسال کرد. همچنین برخی محدودیت ها در زمینه ارسال پول و کالا به ایران را لغو کرد. او در پی این زلزله به شبکه سی. ان. ان گفت که  مردم آمریکا اهمیت می‌دهند و ما احساس دلسوزی عظیمی نسبت به رنج انسانی داریم. مراقبت کردن از مردم وقتی که آسیب می بینند کار درستی است. 
نیویورک تایمز در ادامه این گزارش مطرح کرد: در این پاییز هم‌زمان با افزایش شمار جان باختگان بر اثر کووید-۱۹ در ایران که دارای بیشترین آسیب این بیماری در خاورمیانه است،  دولت ترامپ رحم کمی نشان داده است.  دولت آمریکا با درخواست وام ۵ میلیارد دلاری ایران از صندوق پول جهانی برای مبارزه با ویروس کرونا مخالفت کرده است. در حالی که شمار مبتلایان در حال عبور از مرز نیم میلیون نفر می‌باشد و شمار جان باختگان بیش از ۲۷۰۰۰ نفر است،  دولت آمریکا تحریم های جدیدی را بر این کشور اعمال می کند که پیش از این نیز برای خریدن داروهای ضروری مشکلاتی داشته است. 
این روزنامه همچنین مطرح کرد: از نظر دولت ترامپ،  ایرانی بودن به اندازه کافی مجرمانه است. فهرست جدید محدودیت های اقتصادی شامل بانک مسکن است که ویژه وام‌های خرید خانه بوده و در برگیرنده بانک کشاورزی نیز هست که به کشاورزان وام می‌دهد. این به کارگیری تحریم‌های جامع و گسترده منجر به تنبیه ده ها میلیون ایرانی بی‌گناه می شود. 
در ادامه این گزارش آمده است: باربارا اسلاوین مدیر بخش ابتکار عمل آینده ایران در شورای آتلانتیک،   «کارزار فشار حداکثری» آمریکا علیه ایران  را  «سادیسم در لباس مبدل سیاست خارجی» توصیف کرده است. در گذشته،  تحریم ها علیه بانک های ایرانی بخشی از یک استراتژی بزرگ تر برای مجاب کردن ایران به موافقت با محدود کردن برنامه هسته ای اش بود که با حمایت متحدان آمریکا همچنین چین و روسیه انجام شده بود اما دولت ترامپ از توافقی (توافق هسته ای) که این تحریم ها ایجاد کرده بودند خارج شد. از آن پس،  آمریکا عملا در شورای امنیت در زمینه تلاش برای افزایش فشار بر ایران تنها شده است. ماهیت تحریم های یک جانبه و فراسرزمینی این تحریم که خطر قطع ارتباط نه تنها ایران،  بلکه هر شرکت در ارتباط با ایران از جهان را در بر دارد،  موجب بیزاری نزدیک ترین متحدان آمریکا می شود. 
نیویورک‌تایمز افزود: تحریم های جدید علیه ۱۸ بانک ایرانی در دوران یک بیماری همه گیر بی رحمانه هستند. مقامات دولت ترامپ اصرار دارند که این تحریم ها که از ماه دسامبر اجرایی می شوند،  روی بخش غذا و دارو تاثیری ندارند. آن ها همچنین می گویند متحمل زحمت معافیت دادن به شرکت هایی شده اند که می خواهند به ایران تجهیزات(پزشکی و دارویی) بفروشند. اما ثابت شده است روند معافیت گرفتن برای برطرف کردن نیازهای مردم در زمینه سلامت طاقت فرسا و زمان بر  می باشد. حتی اگر هم شرکت ها برای فروش محصولات دارویی به ایران معافیت بگیرند،  ایران همچنان برای پرداختن هزینه آن با مشکل مواجه خواهد بود. 
انتهای پیام

منبع خبر

نوشته های مرتبط

عراقچی: منتظر پاسخ طرفهای مناقشه قره باغ به طرح تهران هستیم

پَرنیوز

عراقچی: ایران و روسیه رویکردهای مشترکی در خصوص مناقشه «قره باغ» دارند

پَرنیوز

قالیباف در مجلس قرنطینه است

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.