اخبار بین الملل

هند ادعای پاکستان درخصوص آمادگی برای مذاکره را رد کرد

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک، هند از نشان دادن هرگونه تمایل به آغاز مذاکرات با پاکستان امتناع و اعلام کرده است که حس می‌کند “جو برای مذاکرات مساعد نیست. “

“آنوراگ سریواستاوا”، سخنگوی وزارت خارجه هند روز پنجشنبه اظهار کرد که “چنین پیغامی از طرف ما ارسال نشده است. “

وی افزود: اظهارات مطرح شده از سوی معید یوسف، در تضاد با واقعیت، گمراه‌کننده و خیالی است.

وی ادامه داد: این تلاشی دیگر از سمت پاکستان برای “منحرف کردن توجه از ناکامی‌های دولت فعلی و گمراه کردن رأی‌دهندگان داخلی آن از طریق کشاندن هند به صدر اخبار در یک روال روزانه است. “

سریواستاوا ضمن توضیح موضع دهلی نو، گفت که پاکستان به “حمایت، کمک‌رسانی و برانگیختن تروریسم بین‌مرزی” ادامه می‌دهد و رهبر این کشور نیز همچنان به خود اجازه می‌دهد “نفرت‌پراکنی نامناسب و تحریک‌آمیز” علیه هند ایراد کند.

سخنگوی وزارت خارجه هند در جریان کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود که روز پنجشنبه در دهلی نو برگزار شد، اظهار کرد: چنین پشتیبانی از تروریسم علیه هند و استفاده از زبان تحقیرآمیز و توهین‌آمیز برای روابط عادی همسایگی، مساعد نیست.

اسلام‌آباد بعد از آنکه هند وضعیت ویژه جامو و کشمیر که تحت ماده ۳۷۰ از اوت ۲۰۱۹ وجود داشت را باطل کرد، روابط دیپلماتیک، تجارت و ارتباطات با دهلی نو را به حالت تعلیق درآورد. با این اقدام، هند نیز منطقه جامو و کشمیر را در جریان اصلی اداری و سیاسی خود ادغام کرد؛ اقدامی که از سوی پاکستان تقبیح شد.

آخرین ارتباط سیاسی بین هند و پاکستان مه ۲۰۱۴ بود، زمانی که مذاکراتی بین نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند و “نواز شریف”، همتای پاکستانی او در آن زمان در دهلی نو برگزار شد. شریف برای شرکت در مراسم تحلیف مودی به عنوان نخست‌وزیر دعوت شده بود.

مودی در سال ۲۰۱۵ در مسیر بازگشت از افغانستان و روز تولد شریف و عروسی نوه دختری او، سفری غافلگیرانه به شهر لاهور پاکستان داشت.

روابط بین هند و پاکستان از زمان استقلال این دو کشور از استعمار انگلیس در سال ۱۹۴۷، با آشفتگی همراه بوده و کشمیر نیز همواره در مرکز اختلافات آن‌ها بوده است.

در حالی که هر دو کشور مدعی هستند جامو و کشمیر بخشی از قلمروی آن‌هاست، هر کدام بر بخش‌هایی از این منطقه حاکمیت دارند. هند و پاکستان بر سر کشمیر دو جنگ تمام‌عیار نیز بر پا کرده‌اند.

انتهای پیام

منبع خبر

نوشته های مرتبط

پاشینیان: در حال حاضر راه حل دیپلماتیک برای قره‌باغ وجود ندارد

پَرنیوز

پیش‌بینی وزیر اسرائیلی درباره توافق عادی‌سازی دیگر پیش از انتخابات آمریکا

پَرنیوز

استولتنبرگ: ادغام اس-۴۰۰ ترکیه در سامانه‌های دفاع هوایی ناتو ممکن نیست

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.