اخبار سیاسی

پایان تحریم تسلیحاتی باعث تسهیل تعامل نظامی تهران-مسکو می‌شود

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری روسی اینترفکس، لوان جاگاریان سفیر روسیه در تهران در گفتوگو با این شبکه در پاسخ به این که آیا با پایان یافتن تحریم تسلیحاتی ایران، به طور کلی در همکاری نظامی میان تهران-مسکو فرصت های جدیدی پیش خواهد آمد، گفت: به پایان رسیدن تاریخ تحریم تسلیحاتی ایران در تاریخ 18 اکتبر، بدون شک موجب تسهیل تعامل ما با تهران در این زمینه خواهد شد. چشم اندازهای مشخصی در حال شکل گیری در این راستا هستند. 
جاگاریان ادامه داد: معلوم نیست که چرا این موضوع در مطبوعات و جمع های عمومی و سیاسی برخی کشورها تحرکاتی ایجاد می کند. از دیدگاه ما، هیچ اتفاقی خارق العاده ای نخواهد افتاد. در عین حال باید تاکید شود که روسیه همواره به شکل جدی به هنجارهای قوانین بین المللی عمل کرده و سرسختانه بر تعهداتش پایبند است. درباره تحریم های ثانویه هم چنین است. روسیه قدرتی بزرگ است و واشنگتن نخواهد توانست ما را با این تهدیدها بترساند. 
سفیر مسکو در تهران در پاسخ به این که آیا ایران از فرصت لغو این تحریم برای قوی تر کردن جایگاهش و شدت بخشیدن مقابله با رقبای منطقه ای استفاده خواهد کرد، توضیح داد: ایران با عربستان سعودی و برخی دیگر از کشورهای حوزه خلیج فارس روابط به شدت سختی دارد. تا حد زیادی، این تنش به خاطر حضور گسترده نظامی آمریکا در منطقه و خط مشی همیشگی واشنگتن برای تزریق تسلیحات به برخی کشورهای خاورمیانه است. 
او افزود: این واقعیت، همراه با فعالیت پایگاه های نظامی متعدد آمریکا در این بخش از جهان و رویکرد خصمانه واشنگتن در برابر حکومت ایران که به وضوح بیان شده است، باعث ایجاد نگرانی های جدی در تهران می شود. ایران مانند هر کشور مستقل دیگری در چنین شرایطی کاملا حق دارد توان دفاعی نیروهای نظامی اش را بالا ببرد. 

جاگاریان همچنین بیان کرد: روسیه چند بار طرح های صلحی با هدف عادی کردن شرایط و ایجاد گفتمانی سازنده میان طرف های منطقه پیشنهاد کرده است. از دیدگاه ما، حسن نیت کشورهای منطقه همراه با کمک موثر و مثبت قدرت های جهانی، دست یافتن به پیش رفتی چشم گیر در روند ایجاد ثبات در این منطقه بی ثبات جهان را ممکن می سازد. روسیه در مدت ریاست دوره ای شورای امنیت سازمان ملل در این اکتبر، قصد دارد هر تلاشی در این زمینه انجام دهد. 
انتهای پیام

منبع خبر

نوشته های مرتبط

یارانه نقدی و خطر توسعه تورم و فقر

پَرنیوز

یارانه نقدی و خطر توسعه تورم و فقر

پَرنیوز

نقوی حسینی: الان زمان گرو کشی سیاسی نیست

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.