اخبار اقتصادی

چرا افزایش حقوق کارکنان صدا و سیما؟ و چرا حالا؟

 از طرف دیگر این بخشنامه و افزایش ۵۰ درصدی همه دستگاه‌ها را شامل نشد، ولی دستگاه‌های اجرایی بنا بر اعلامیه سازمان مدیریت از ۱۰ تا ۵۰ درصد این افزایش را اعمال کردند و می‌دانیم که این افزایش پیش از افزایش سنواتی متداول بود که در آغاز هر سال اعمال می‌شود.

برای روشن شدن بهتر موضوع مروری کوتاه بر محتوای این دستورالعمل می‌کنیم:

در بخشنامه ابلاغی رییس سازمان برنامه و بودجه کشور تاکید شده بود تعدادی از دستگاه‌های اجرایی که با وجود مصوبه شماره ۱۶۲۸۶۲/ت۵۴۰۵۷ هـ مورخ ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ هیأت وزیران و مصوبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ شورای حقوق و دستمزد مبنی بر افزایش تا ۵۰ درصد امتیازات فصل دهم، به علت نبود اعتبارات مصوب نتوانستند برای کارکنان خود از افزایش مذکور استفاده کنند که این امر نابرابری و اختلاف در پرداخت‌های نیروی انسانی را موجب شد.

این بخشنامه با تاکید بر رفع تبعیض و رعایت عدالت در پرداخت‌ها، به دستگاه‌هایی که کارکنان آن‌ها از مصوبات یاد شده و افزایش‌های مشابه برخوردار نشده‌اند اجازه می‌دهد که از اول اسفند ۱۳۹۸ نسبت به افزایش تا ۵۰ درصدی امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری برای کارکنان خود اقدام کنند.

قبل از بخشنامه شماره ۶۹۶۴۸۸ مورخ ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ برخی از دستگاه‌ها (تصویر ذیل) به موجب مصوبات موردی، از افزایش سقف امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری برخوردار شده بودند:

برخی دستگاه‌های اجرایی دیگر هم پس از ابلاغ بخشنامه شماره ۶۹۶۴۸۸ مورخ ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ از افزایش سقف امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری در همان تاریخ برخوردارشدند:

در این میان سازمان صداوسیما به علت دریافت نکردن بودجه کافی، جزو معدود دستگاه‌های اجرایی بود که نتوانست همزمان با سایر دستگاه‌ها از اسفند ۱۳۹۸، این مصوبه را برای کارکنان خود اجرا کند؛ که به دنبال آن در تیر ۱۳۹۹، ۶۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب به رییس جمهور، تامین و تخصیص اعتبار برای پرداخت حقوق و معوقات کارکنان صدا و سیما را خواستار شوند.

گرچه سازمان صدا و سیما از شمول قانون خدمات کشوری خارج است، ولی سطح دریافت‌ها در صدا و سیما که در مقایسه با دستگاه‌های مشمول پایین بود به سطح پایین تری رسید.

به همین سبب سازمان صدا و سیما برای ایجاد عدالت و توازن حقوق دریافتی کارکنان، افزایش ۳۰ درصدی حقوق را از آغاز مهر ۱۳۹۹ در نظر گرفت تا عملا دریافت کارکنانش به میانگین حقوق کارکنان دولت برسد.

از سوی دیگر دولت، همسان سازی حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری را با ۹۰ درصد حقوق شاغلان اعمال کرد که سازمان هم این افزایش ۳۰ درصدی را با تایید سازمان برنامه و بودجه به بازنشستگان خود تسری داد؛ و امروز پس از گذشت بیش از هفت ماه از اجرای بخشنامه افزایش ۵۰ درصدی حقوق و مزایای کارکنان دستگاه‌های اجرایی، سازمان صداوسیما در اجرای این بخشنامه، افزایش ۳۰ درصدی حقوق کارکنان خود را در دستور قرار داد.

سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که پس از این مدت طولانی آیا افزایشی کمتر از سایر دستگاه‌های اجرایی امری نارواست؟! آیا اجابت درخواست کارکنانی که همچون سایر دستگاه‌های اجرایی کشور پابه پای حوادث، رویداد‌ها و بحران‌های داخلی و خارجی تلاش می‌کنند درخواستی عجیب و دور از انتظار است؟

چرا افزایش حقوق کارکنان صدا و سیما؟ و چرا حالا؟

نوشته های مرتبط

عربستان: عادی سازی روابط با اسرائیل انجام خواهد شد

پَرنیوز

فاصله تورمی دهک‌ها در مهرماه به ۸.۱ درصد رسید

پَرنیوز

هزاران تن برنج در حال فاسد شدن

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.