اخبار سیاسی

گرداندن سارقین باعث تجری آن‌ها می‌شود/ بهترین راه پیشگیری است

عباس تدین در گفت و گو با ایسنا درباره بررسی ابعاد حقوقی گرداندن افرادی با عنوان «اراذل و اوباش» ، و «سارق» و «موبایل قاپ» و … در شهر از سوی نیروی انتظامی، گفت: موضوع تشهیر یا  در شهر گرداندن برخی از محکومین به جرایم مالی، ریشه در قواعد فقهی و مبانی فقهی دارد.  

این کارشناس مسائل حقوقی افزود: ما در برخی از جرایم اقتصادی و مالی و حتی غیرمالی مثل شهادت کذب در فقه می بینیم که  موضوع تشهیر  مطرح شده  اما از آنجا که ما موضوع اصل  قانونی بودن جرم و مجازات را پذیرفته‌ایم، زمانی می توانیم اقدام به اعمال قواعد  فقهی و دیدگاه‌های فقهی در عمل کنیم که موضوع بر مبنای نص قانون مورد حکم مقام قضایی قرار گرفته باشد و  به عبارتی امروزه اعتقاد بر این است که از باب تکمیل مجازات‌ها این امکان به قضات داده شده تا یک سری اقدامات و تدابیر تکمیلی را در حکم خود بیاورند و مجازات اصلی مرتکب جرم را به نحوی تکمیل و تشدید کنند. شاید  بحث انتشار اسامی مفسدین اقتصادی که در قانون به آن توجه شده یکی از نمونه‌های همین موضوع تشهیر باشد.  

وی با بیان اینکه تشهیر  به معنای شهره و معروف کردن  و در اینجا به معنی  رسوا کردن شخص هم است، گفت:  برخی از قضات با توسل به برخی از مقررات قانونی این اجازه را به خود می‌دهند تا در جرایم مالی مثل سرقت اقدام به حکم تشهیر این اشخاص و در شهر گرداندن آنها کنند و  مطمئنا این  کار از یک طرف می تواند جنبه عبرت آموزی داشته باشد  و  به نحوی هشداری به کسانی باشد  که ممکن است مرتکب چنین جرایمی  شوند و  از طرف دیگر می تواند به نحوی مانع تکرار جرم هم شود و  اشخاصی که تشهیر  شدند دیگر دست به ارتکاب چنین رفتارهایی نزنند.

این وکیل دادگستری تاکید کرد:  اثر منفی تشهیر این است که نباید این اقدامات به گونه‌ای باشد که باعث تجری اشخاص شود و برایشان این اقدام عادی شود و  تشهیر را هم یک امر  ساده بپندارند و احساس کنند که نه تنها موثر نیست بلکه باعث  معروفیت آنها می شود؛ لذا  بهترین راه جلوگیری از سرقت و بزه دیده و قربانی جرم سرقت نشدن، پیشگیری؛ یعنی اتخاذ تدابیر وضعی و غیر وضعی است که مانع از بزه دیدگی اشخاص می شود.  

تدین در پایان گفت: آموزش‌های اجتماعی و فرهنگی در بحث پیشگیری اجتماعی و استفاده از اقدامات و تدابیر مربوط به پیشگیری های وضعی مثل استفاده از دزدگیر یا دوربین مدار بسته یا آژیر می تواند در بحث کاهش جرم سرقت موثر باشد.

انتهای پیام

منبع خبر

نوشته های مرتبط

تجهیز مرکز غربالگری سرطان الیگودرز

پَرنیوز

لغو تحریم‌های تسلیحاتی، پیروزی استدلال حقوقی ایران بر زورگویی آمریکا بود

پَرنیوز

زوال بلوط چالش مهم زاگرس‌/ ورود نمایندگان به این چالش ضروری هست

پَرنیوز

ارسال دیدگاه

آخرین آمار و وضعیت ویروس کرونا

برای آگاهی از آخرین آمار ویروس و بیماری کرونا در ایران و جهان، آشنایی کامل با این ویروس خطرناک و روش های پیشگیری و درمان به این صفحه مراجعه کنید.