اخبار بین الملل

ترکیه: حضورمان در قره‌باغ عامل توازن است

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت اینترنتی النشره، ابراهیم کالین، سخنگوی دفتر ریاست‌جمهوری ترکیه گفت: حضور ترکیه عامل توازن در قره‌باغ، لیبی و سوریه است و این مسئله اهمیت زیادی برای اتحادیه اروپا، ناتو و غرب دارد. آذربایجان و ارمنستان توافق آتش‌بس را امضا کردند و روسیه نقش مهمی در تکمیل آن ایفا کرد و سربازانش را به مدت ۵ سال که قابل تمدید نیز خواهد بود، در این منطقه مستقر خواهد کرد.

وی با انتقاد از کشورهای غربی که از حضور ترکیه در این منطقه ناراضی هستند، گفت: اگر از حضور سربازان روسی ناراحت بودید چرا از ارمنستان که تا امروز آن را هم‌پیمان می‌دانید نخواستید پایگاه‌های نظامی روسیه در آنجا را از بین ببرد؟ تا ارمنستان سربازان روسی را از این منطقه خارج کند. آن‌ها به تازگی وارد قفقاز نشده‌اند بلکه از چند دهه پیش آنجا هستند.

کالین گفت: آمریکا به خاطر آتش‌بس میان ارمنستان و آذربایجان اقدام کرد و از ما خواستند از آن حمایت کنیم. ما نیز حمایت کردیم اما آتش‌بس تنها دو روز پایدار ماند. آیا فرانسه پیشنهادی شبیه این داد؟ اروپا یا ناتو یا اتحادیه اروپا چه پیشنهاد قابل اجرایی داده‌اند و ما آن را رد کرده‌ایم؟ اما با روسیه به توافقی رسیدیم که می‌تواند این نزاع مستمر را که می‌توانست دو الی سه ماه طول بکشد، پایان دهد. سربازان ترکیه به عنوان نیروی ناظر در قره‌باغ خواهند بود و باید این را دستاورد استراتژیکی برای غرب و اروپا دانست.

انتهای پیام

منبع خبر

نوشته های مرتبط

عربستان: در معرض صدها حمله با موشک‌های بالستیک و پهپادها هستیم

پَرنیوز

سفر هیئت اسرائیلی به اتیوپی برای تسریع در مهاجرت یهودیان به اراضی اشغالی

پَرنیوز

لوکاشنکو: اتحادیه اروپا دنبال منزوی کردن روسیه است

پَرنیوز

ارسال دیدگاه