اخبار فرهنگی

شفافیت آرا به ممانعت از اعمال نفوذ کمک می‌کند

به گزارش تابناک به نقل از فارس، روح الله متفکر آزاد عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان اظهار داشت: شفافیت می‌تواند یکی از ابزار‌های مناسب ارتباط کارآمد بین مجلس و مردم باشد، ضمن اینکه به ارزیابی عملکرد نمایندگان هم کمک می‌کند.

وی افزود: شفافیت آراء کمک‌کننده به کارشناسی شدن آراء نمایندگان است و می‌تواند از اعمال نفوذ در آراء جلوگیری کند.

عضو هیات رئیسه مجلس تصریح کرد: شفافیت آراء معایبی هم می‌تواند در صورتی که به درستی تهیه و تنظیم و تدوین نشود، داشته باشد، ضمن اینکه می‌تواند در برخی مواقع مانعی باشد برای رأی دادن غیرکارشناسی، هرچند که از طرف دیگر شجاعت در نماینده برای دفاع از رأیش وجود نداشته باشد هم آسیب‌زا است.

متفکر آزاد گفت: برخی اوقات می‌بینیم که مطالباتی در جامعه وجود دارد که با سرو صدا به آن پرداخته می‌شود، اما وقتی بررسی می‌کنیم، می‌بینیم که آن مطالبات به حق نبوده و کارشناسی شده، نیست که در آن صورت نمایندگان باید شجاعت رأی مخالف دادن و یا نه گفتن را حتی اگر به ضررشان باشد داشته باشند.

نماینده تبریز در مجلس افزود: مردم باید فضای لازم را برای اجرای صحیح طرح شفافیت آراء نمایندگان به وجود آورند.

عضو هیات رئیسه مجلس گفت: طرح شفافیت آراء با اقبال عمومی بدنه مجلس یازدهم مواجه شده است و بیش از ۱۷۰ امضا برای ارائه آن جمع آوری شده است که امیدوارم وقتی در صحن علنی مطرح می‌شود این اقبال عمومی همچنان وجود داشته باشد.

وی افزود: باید یک فهم متعالی و پیشرفته برای رأی آوردن طرح شفافیت آراء، اجرا و پشتیبانی از آن در مجلس و عموم جامعه وجود داشته باشد و به همین دلیل از مردم و کنش‌گران اجتماعی و فرهنگی می‌خواهم برای اجرای بدون حاشیه این طرح کمک کنند تا نمایندگان نگرانی درباره طرح‌های پوپولیستی نداشته باشند.

نوشته های مرتبط

دختر ژنرال سلیمانی به ترامپ: شما شکست خورده اید ، منزوی و شکسته شده اید

پَرنیوز

روحانی: ترامپ با ترور سلیمانی تروریسم دولتی را در پرونده آمریکا ثبت کرد

پَرنیوز

ایران تعصب ضدایرانی آمریکا را پس از دستگیری دانشمند سیاسی مستقل توسط FBI مورد انتقاد قرار می دهد

پَرنیوز

ارسال دیدگاه