اخبار اجتماعی

یک فوریت طرح اداره کل سلامت ایمنی و محیط زیست رای آورد

به گزارش خبرنگار مهر، زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری در توضیح پیشنهاد طرح یک فوریت الزام ایجاد اداره کل سلامت ایمنی و محیط زیست با اشاره به اینکه ایمنی یکی از موضوعات جدی همه کلانشهرها و همه دستگاه ها و سازمان هایی است که ضریب ریسک بالایی دارد و به دستگاه ها طبق قانون موظف هستند بر حسن اجرای HSE نظارت کنند.

وی با بیان اینکه در شهرداری تهران این موضوع به صورت محدود اجرایی می شود و در جاییکه مترو در حال احداث است تنها وجود دارد اما در جاهایی که کار عمرانی انجام می شود به این مساله پرداخته نمی شود و سازوکاری هم وجود نداشته است.

رئیس کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری اظهار داشت: واحدHSE در شهرداری تهران پس از حدود ۶۷ سال یک کمیته شهر سالم تشکیل می شود و به صورت محدودی فعالیت می کند تا اینکه در سال ۹۷ اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار راه اندازی شده است.

وی با بیان اینکه موضوع ایمنی در شهرداری متولی ندارد و شاهد حوادث متعدد در سطح شهر هستیم. و به همین دلیل دارای فوریت است. چون حوادثی رخ می دهد که منجر به مرگ و هر عواقبی است.

به گفته صدراعظم نوری یک فوت حتی برای ما مهم است در حالیکه از ۲۹۷ حادثه مربوط به شهرداری ۳۳ نفر فوت شده اند و بنابر پیگیری ها به این ضرورت رسیده ایم که لازم است واحد اچ اس ای راه اندازی باشد و زیر نظر بالاترین فرد سازمان اداره شود و شهرداری موافق این موضوع است.

وی این مساله را یکی از اقدامات موثر شورای پنجم برشمرد.

حسن رسولی در جایگاه مخالف این طرح گفت: آنچه که از پیشنهاد یک فوریت خانم نوری استنباط کردم برخلاف برنامه سوم، پیامی جز توسعه تشکیلاتی ندراد و اینکه شهرداری نظر موافق داده است اما نظر شهرداری در این خصوص برای سازماندهی فاقد اعتبار است.

وی ادامه داد: اینکه ما احتیاج به واحد یکپارچه داریم تردیدی نیست، اما اینکه اداره کلی زیر نظر شهردار تاسیس شود، دو ایراد بر آن وارد است، نخست اینکه تفاوت فاحشی میان وزارتخانه های نیرو و نفت با شهرداری است و نیازی به ارائه این لایحه نیست و چنانچه شهرداری ارائه داشته باشد، شورای اداری شهرداری می تواند از طریق ادغام و انسجام بخشی میان واحدهای ستادی و یا واحدهای عملیاتی مثل آتش نشانی و … با سازمان دهی تجدید ساختار کند که اولاً از گستردگی تشکیلاتی جلوگیری کند و از طریق حذف و ادغام به هیچ عنوان نیازی به شورای شهر ندارد.

آرش حسینی میلانی با اشاره به شرایط کرونایی و مسائل متعدد بهداشتی گفت: کرونا ثابت کرده که باید به بهداشت بسیار توجه کنیم و این موضوع زمین مانده بود.

وی افزود: یکی از نگرانی های عمومی حوادث رخ داده همچون برق گرفتگی نوجوان ۱۶ ساله در پارک لاله و همنطور کارکنان شهرداری بوده است و باید به ان توجه شود.
آیا اچ اس ای در تمامی زیرمجموعه شهرداری شرکت شهر سالم بوده است.

حامد مظاهریان معاون شهردار تهران درپاسخ به این سوال که آیا اچ اس ای در تمامی زیرمجموعه شهرداری متولی اش شرکت شهر سالم بوده است و یا خیر پاسخ داد، یک متولی در تمامی ساختار شهرداری است که متولی آن شرکت شهر سالم است اما واقعیت این است که در مقیاس شهر تهران این کار جوابگو نیست، ساختار فعلی تناسب مسئولیتی ندارند و جوابگوی نیازها نیست.

یک فوریت طرح ایجاد اداره کل سلامت ایمنی و محیط زیست به رای گذاشته شد و با ۹ موافق و ۳ مخالف رای آورد.

منبع خبر

نوشته های مرتبط

پرداخت حق آلایندگی تحول چشمگیری در خوزستان ایجاد می کند

پَرنیوز

مدیریت یکپارچه شهری در اهواز وجودندارد/ اولویت‌بندی حل مشکلات شهر

پَرنیوز

دستگیری زورگیران بزرگراه شهید خرازی

پَرنیوز

ارسال دیدگاه