اخبار اقتصادی

ایران آماده مبادله برق با برنج از پاکستان: وزیر

وزیر تجارت ایران می گوید پاکستان باید تصمیم بگیرد که آیا می خواهد برنج خود را با برق ایران مبادله کند.

وزیر تجارت ایران علیرضا رزم حسینی می گوید این کشور آماده است تا برق خود را با برنج از پاکستان مبادله کند و گفت: راه اندازی مکانیزم مبادله منتظر تصمیم نهایی مقامات مالی در اسلام آباد است.

رزم حسینی روز سه شنبه گفت: “در ازای صادرات برق می توانیم برنج را از پاکستان وارد کنیم و موضوع در انتظار تصمیم گیری توسط ادارات مرتبط (دولتی) در پاکستان از جمله بانک مرکزی این کشور است.”

صادرکنندگان برنج در پاکستان از دولت خواسته اند تا از سیستم مبادله ای با ایران استفاده کند که می تواند تحریم های ایالات متحده را دور بزند و به اسلام آباد اجازه می دهد تا در حالی که به کشاورزان برنج و بازرگانان در پاکستان برای گسترش فعالیت خود کمک می کند ، قبض های خود را برای تأمین برق ایران تسویه کند.

برخی نیز مکانیسم مبادله ای برای برنج در برابر واردات گاز مایع (LPG) از ایران را پیشنهاد کرده اند اگرچه به نظر می رسد تهران تمایلی به عرضه منابع گرانبها سوخت مایع برای چنین مبادله هایی ندارد.

اظهارات روز سه شنبه رزم حسینی در پی تماس تلفنی وزیر و عبدالرزاق داوود ، که به عنوان مشاور در امور بازرگانی ، صنایع و تولید و سرمایه گذاری عمران خان نخست وزیر پاکستان فعالیت می کند ، صورت گرفت.

این تماس تلفنی که به درخواست سفارت پاکستان در تهران انجام شد ، در راستای آماده سازی جلسه آینده کمیته مشترک تجارت ایران و پاکستان در تهران بود. انتظار می رود داوود در جلسه کمیته شرکت کند تا مجموعه ای از اسناد اصلی همکاری را امضا کند ، از جمله توافق بالقوه برق برای مبادله برنج.

وزارت صنعت ، معدن و تجارت ایران (MIMT) گفت داوود در تماس تلفنی روز سه شنبه با رزم حسینی اظهار داشت که پاکستان قادر است در ازای واردات برق تا سالانه یک میلیون متر برنج به ایران تأمین کند از همسایه خود.

نوشته های مرتبط

2200 واحد صنعتی ، معدنی فعال در مناطق ویژه و آزاد

پَرنیوز

ایران و روسیه وبینار توسعه همکاری های صنعتی را برگزار کردند

پَرنیوز

تجارت بین ایران و چین طی 9 ماه گذشته 15٪ کاهش یافته است

پَرنیوز

ارسال دیدگاه