اخبار اقتصادی

ایران و عراق در زمینه همکاری اقتصادی MOU همکاری می کنند

تهران- ایران و عراق در پایان چهارمین نشست کمیته مشترک اقتصادی دو کشور در روز چهارشنبه ، تفاهم نامه همکاری اقتصادی را امضا کردند. وزیر انرژی ایران رضا اردکانیان ، که رئیس کمیته مذکور است ، اعلام کرد.

وزیر گفت که تفاهم نامه همکاری در زمینه های مختلف را پوشش می دهد.

وزیر گفت: این نشست دو روزه بحث بسیار مثمر ثمری را برای هر دو طرف ایجاد کرد و انتظار می رود منافع هر دو کشور را تأمین کند.

کمیته های فنی در زمینه های مختلف تجاری برای بحث و گفتگو در مورد خدمات فنی و مهندسی و سایر موضوعات مورد علاقه تشکیل شد ، افزود ، در این جلسه همچنین ایجاد صندوق سرمایه گذاری مشترک بین دو کشور پیشنهاد و حمایت شد و امیدوار است که به ادامه آن مسیر.

اردکانیان اظهار داشت: علاوه بر ایجاد یک راهرو حمل و نقل و افزایش تعداد هواپیماهای عراقی که از ایران عبور می کنند ، توافق های خوبی برای بررسی درخواست ها صورت گرفت.

اردکانیان در اولین روز جلسه روز سه شنبه ، که وی با وزیر تجارت عراق آلا احمد الجبوری مشارکت داشت ، اظهار داشت که تجارت سالانه دو کشور قرار است به 20 میلیارد دلار افزایش یابد.

وی گفت: “جمهوری اسلامی ایران آماده است تا با تاسیس صندوق سرمایه گذاری مشترک از صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران به عراق حمایت کند.” وی افزود که قرار است توافق نامه های جدیدی در زمینه های مختلف بین دو کشور امضا شود از آب و انرژی.

الجبوری ، به نوبه خود ، بر اهمیت فن آوری های مدرن در توسعه روابط اقتصادی بین کشورها تأکید کرد و گفت: “در دنیای امروز ، اقتصاد دیجیتال بسیار مهم است و موانع و مشکلات موجود بر سر راه بر این اساس می توان بر توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور غلبه کرد. ”

به گفته الجبوری ، حضور یک هیئت عالی رتبه عراقی در نشست کمیته مشترک اقتصادی دو کشور نشان از عزم عراق برای تقویت همکاری با جمهوری اسلامی ایران به منظور شناسایی و از بین بردن موانع موجود است. در توسعه تجارت دو طرف و اقدامات لازم انجام شود.

بخشهای خصوصی ایرانی و عراقی در مورد گسترش روابط بحث می کنند

طی جلسه ای بین غلامحسین شافعی ، رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی ایران (ICCIMA) و عبدالرزاق الزوهیری ، رئیس فدراسیون اتاق های بازرگانی عراق ، طرفین راه های گسترش روابط بین بخش های خصوصی دو کشور و رفع موانع موجود در این زمینه را بررسی کرد.

همانطور که در وب سایت ICCIMA منتشر شده ، در جلسه ای که روز سه شنبه در محل ICCIMA برگزار شد ، رئیس ICCIMA بر آمادگی بخش خصوصی برای گسترش روابط تجاری با عراق تأکید کرد و خواستار حل مرزها ، گمرک ، بانکداری شد. و مشکلات صدور ویزای تجاری.

“مردم ایران علاقه زیادی به عراق و مردم عراق دارند و ما باید از این رابطه استثنایی برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی استفاده کنیم” ، وی افزود ، “ما به عنوان نماینده بخش خصوصی علاقه مند به توسعه هستیم و بهبود روابط اقتصادی ما با عراق ، که به سطح رفاه عمومی مردم دو کشور کمک می کند. ”

وی ادامه داد ، “خوشبختانه دولت های ایران و عراق دیدگاه خوبی در مورد استراتژی توسعه دارند و ما به عنوان بخش خصوصی می توانیم از این فرصت ها برای سرمایه گذاری های جدید در هر دو کشور استفاده کنیم.”

الزوهیری ، به نوبه خود ، به فرصت های اقتصادی بین دو کشور اشاره کرد و گفت ، “علاوه بر فرصت های تجاری در بخش های کشاورزی و صنعت ، فرصت های سرمایه گذاری زیادی وجود دارد. ما می توانیم در زمینه هایی مانند ساخت کارخانه ها با هم کار کنیم. . ”

“حجم تجارت بین دو کشور با توجه به پتانسیل و فرصت های موجود بسیار کم است. البته من مخالف واردات و صادرات نیستم ، اما معتقدم باید فرصت های سرمایه گذاری بین دو کشور ایجاد و تقویت شود. ”

الزوهیری در سفر یک هیئت عالی عراقی که روز سه شنبه برای شرکت در چهارمین نشست کمیته مشترک اقتصادی دو کشور وارد تهران شد ، از ایران دیدار کرد.

کارشناسی ارشد / کارشناسی ارشد

عکس: غلامحسین شافعی (R) ، رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی ایران و عبدالرزاق الزوهیری ، رئیس فدراسیون اتاق های بازرگانی عراق ، در جلسه روز سه شنبه

نوشته های مرتبط

ایران ممنوعیت پروازهای انگلیس را تا اواخر فوریه تمدید می کند

پَرنیوز

در 10 ماه 4 میلیون تن کالای اساسی وارد شده است

پَرنیوز

نرخ تورم در مناطق روستایی 8.1٪ افزایش می یابد

پَرنیوز

ارسال دیدگاه