اخبار اقتصادی

بیش از 1.7 میلیارد دلار وام پرداخت شده به SME ها ، پروژه های نیمه تمام در 9 ماه

تهران- بیش از 73.93 تریلیون ریال (حدود 766/1 میلیارد دلار) وام برای تأمین مالی شرکت های کوچک و متوسط ​​(SME) و پروژه های نیمه تمام پرداخت شده است با توجه به اطلاعات منتشر شده توسط وزارت صنعت ، معدن و تجارت ، پیشرفت بیش از 60 درصدی در طول 9 ماه سال جاری تقویم ایران (20 مارس – 20 دسامبر 2020).

تسهیلات متناسب با سیاست های اقتصاد مقاومتی پرداخت شده است.

در همین حال ، طبق داده های وزارتخانه ، 27953 مجوز برای ایجاد واحدهای صنعتی جدید در کشور طی دوره 9 ماهه صادر شده است که هر سال 40.3 درصد افزایش نشان می دهد.

برآورد سرمایه گذاری انجام شده برای این واحدها بیش از 3.64 کوادریلیون ریال (حدود 86.87 میلیارد دلار) بود که 50 درصد بیشتر از رقم مدت مشابه سال گذشته است.

پیش بینی می شود این واحدها برای 627،548 نفر شغل ایجاد کنند که این نشان دهنده رشد 37.8 درصدی سال به سال است.

طی دوره مذکور ، همچنین 5،083 مجوز برای کارمزد واحدهای صنعتی تازه به اتمام رسیده صادر شده است که نشان می دهد 8.3 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

بیش از 1.48 کوادرلیون ریال (حدود 35.26 میلیارد دلار) در واحدهای مذکور سرمایه گذاری شد که 282.2 درصد افزایش نسبت به 9 ماه گذشته سال گذشته را ثبت کرده است.

همانطور که قبلاً از طرف وزارتخانه اعلام شده بود ، صدور مجوز برای راه اندازی واحدهای صنعتی در کشور در سال تقویم گذشته ایران (پایان یافته در 19 مارس 2020) 16 درصد افزایش یافت.

بیشتر مجوزهای صادر شده مربوط به صنایع غذایی بود. و سمنان ، قم و خراسان رضوی استانهایی بودند که بیشترین تعداد مجوز را دریافت کردند.

سرپرست سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران (ISIPO) اخیراً اعلام کرده است که در طول 9 ماه نخست سال تقویمی ایران 1170 واحد صنعتی بیکار در کشور احیا شده اند.

اصغر مصاحب گفت که احیای واحدهای مذکور برای 19،446 نفر شغل ایجاد کرده است.

این مقام گفت بیش از 46،000 واحد صنعتی کوچک و متوسط ​​در پارکها و مناطق صنعتی ایران وجود دارد که حدود 9،200 واحد آنها غیرفعال هستند.

وزارت صنعت ، معدن و تجارت در ابتدا قصد داشت 1500 واحد بیکار را در سال جاری احیا کند ، اما سپس برنامه های خود را برای احیای 2000 واحد اصلاح کرد.

با بازگرداندن 1100 واحد ذکر شده به چرخه تولید ، طرح احیای چنین واحدهایی در سال جاری 78 درصد به اتمام رسیده است.

به گفته مصاحب ، جلوگیری از وضعیت غیرفعال واحدهای صنعتی برنامه اصلی ISIPO است ، در حالی که کمبود نقدینگی ، مشکلات تأمین مواد اولیه و ماشین آلات و نبود بازار عمده ترین دلایل غیرفعال بودن واحدها است.

محسن صالحی نیا ، رئیس قبلی ISIPO گفته بود که تأمین نقدینگی مسئله اصلی بسیاری از واحدهای تولیدی کشور است ، بنابراین بر اساس هماهنگی های انجام شده ، این واحدها می توانند بخشی از نقدینگی مورد نیاز خود را از طریق تسهیلات بانکی دریافت کنند.

وی اظهار داشت: “در حال حاضر سهم واحدهای تولیدی و صنعتی کشور از دریافت تسهیلات بانکی حدود 31 درصد است و لازم است سهم بیشتری از تسهیلات بانکی به تولید و صنعت کشور اختصاص یابد”. p >

تقویت تولید داخلی برای دستیابی به خوداتکایی مهمترین برنامه ای است که ایران در بخش صنعت خود دنبال می کند تا تلاش کند اثرات تحریم های ایالات متحده را بر اقتصاد خود لغو کند.

به همین منظور ، سال تقویم فعلی ایران سال “افزایش تولید” نامگذاری شده است و همه ارگان های دولتی و همچنین بخش خصوصی در راستای تحقق این شعار حرکت می کنند. p >

وزارت صنعت ، معدن و تجارت با توجه به نقش چشمگیر خود در تحقق هدف مذکور ، برنامه های اصلی خود را برای حمایت از تولید داخلی در سال جاری تعریف کرده است.

هفت محور اصلی وزارت جهش تولید تحت 40 برنامه مهم دنبال می شود.

کارشناسی ارشد / کارشناسی ارشد

نوشته های مرتبط

بندر خدمات صادراتی جنوب تومباک عملیاتی می شود

پَرنیوز

روحانی آزادراه بزرگ نزدیک تهران پایتخت را افتتاح کرد

پَرنیوز

کره جنوبی به زودی 1 میلیارد دلار از دارایی های منجمد شده ایران را آزاد می کند

پَرنیوز

ارسال دیدگاه